Jakie są rodzaje wzierników ginekologicznych?

Ginekolog to lekarz, pod którego opieką powinna być każda kobieta. Zaleca się regularne wizyty u dobrego specjalisty. Jednym z najważniejszych przyrządów ginekologicznych jest wziernik. Służy on do bardzo dokładnego zbadania wnętrza pochwy oraz szyjki macicy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zalety mają wzierniki ginekologiczne jednorazowe oraz jakie są ich rodzaje.

Wziernik ginekologiczny jednorazowy – zalety

Dawnej ginekolog badał tylko metalowymi wziernikami, które mogły być używane wielokrotnie. Oczywiście towarzyszyła temu sterylizacja. W dzisiejszych czasach specjaliści często zaczynają używać jednorazowych wzierników ginekologicznych. Ich bardzo ważną cechą jest higieniczność, ponieważ zmniejszają one ryzyko zakażenia. Co więcej, wzierniki dopochwowe jednorazowe nie wymagają czasochłonnej sterylizacji. Oto korzyści omawianych, jednorazowych przyrządów ginekologicznych:
– są bardzo poste w obsłudze,
– niezwykle łatwo się je utylizuje,
– są dostępne w wielu rozmiarach, co zwiększa poczucie komfortu u pacjentek,
– są wykonane z przezroczystych materiałów, co ułatwia badanie i sprawia, że jest one bardziej dokładne,
– mają opływowy kształt, co również wpływa na polepszenie komfortu pacjentek,
– usprawniają one przebieg badania ginekologicznego,
– sprowadzają możliwość infekcji do minimum.

Wzierniki ginekologiczne – rodzaje

Wiele osób nie wie, że istnieją różne rodzaje wzierników ginekologicznych. Jest to spowodowane faktem, że dawniej ginekologia nie była aż tak rozwinięta. Obecnie jednak jest zupełnie inaczej. Na rynku można znaleźć wzierniki ginekologiczne różnych rozmiarów. Ginekolog wybiera indywidualnie rozmiar dla każdej z pacjentek, ponieważ każda z nich jest inna. Na decyzję wpływa, na przykład: wielkość pochwy i jej przedsionka oraz obecność błony dziewiczej. Wybór odpowiedniego rozmiaru wiąże się bezpośrednio z poczuciem komfortu pacjentki oraz na efektywnością badania. Na rynku dostępne są rozmiary od XXS do L. Różnią się one od siebie szerokością łyżki. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj wzierników ze względu na konstrukcję to można wyróżnić:
– wzierniki rurkowe,
– wzierniki dwuskrzydłowe,
– wzierniki łyżkowe. To jaki rodzaj wzierników ginekologicznych zostanie użyty zależy od specjalisty, jakim jest ginekolog. Ważne jest, aby uczęszczać na wizyty do sprawdzonych i polecanych lekarzy. Teraz już wiesz, jakie są rodzaje wzierników ginekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *