Jak wybrać czepki medyczne?

Należy mieć świadomość, że wybór czepków medycznych jest znacznie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Obecnie na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo produktów bardzo wysokiej jakości. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci mają ogromne problemy z podjęciem właściwej decyzji. Czym powinny charakteryzować się dobre czepki chirurgiczne?

Krój czepka

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czepki medyczne dostępne są obecnie w kilku krojach. Warto wiedzieć, że zarówno od kształtu, jak i sposobu zakładania będzie zależało, w jaki sposób dopasują się one do głowy. Godny uwagi jest fakt, że lekarz ma możliwość wybrania spośród czepków w typie beretu, furażerki czy hełmu.

Godny uwagi jest fakt, że pierwszy wspomniany rodzaj bardzo łatwo się zakłada. Z kolei drugie można bez żadnego problemu nie tylko poszerzyć, ale również zwęzić. Warto również wiedzieć, że czepki medyczne w kształcie hełmu będą osłaniały zarówno głowę, jak i szyję. W ten sposób będą gwarantowały doskonałą ochronę przed ewentualnym przenoszeniem bakterii czy innych drobnoustrojów.

Materiał wykonania czepka

Kolejnym bardzo istotnym parametrem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze czepków medycznych, jest materiał wykonania. Należy mieć świadomość, że odzież medyczna musi przepuszczać powietrze. Chirurgom rekomendowane jest zatem stawianie na jednorazowe czepki chirurgiczne, które będą wykonane z oddychającego materiału.

Warto wiedzieć, że podczas wielogodzinnych zabiegów na pewno doskonale zda egzamin furażerka czy beret, który będzie wykonany z wiskozy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że materiał ten jest bardzo przewiewny. Jest również niezwykle przyjazny dla skóry.

Godny uwagi jest fakt, że w przypadku długotrwałego zabiegu świetną opcją może być czepek wyposażony we wzmocnienie pochłaniające pot. Ponadto taśma wszyta w okolicach czoła doskonale będzie chłonęła wilgoć. Chirurg nie będzie musiał tracić czasu na ocieranie czoła w trakcie zabiegu. Z kolei alergikom rekomendowany jest czepek wykonany z włókniny polipropylenowej.

W celu zmniejszenia ewentualnego ryzyka związanego z przeniesieniem się drobnoustrojów czy zanieczyszczeń, chirurg powinien mieć na sobie zarówno czepek chirurgiczny, jak i specjalną maseczkę oraz fartuch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *