Kalibracja alkomatu. Warto ją powtarzać

Zakupienie dobrej jakości alkomatu to krok, na który powinien zdecydować się każdy kierowca. Nie jest tajemnicą, że alkohol pojawia się w wielu sytuacjach, a nierzadko trudno określić, czy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu jest na tyle niski lub zerowy, by móc prowadzić pojazd. Samopoczucie nie zawsze wskazuje na stan upojenia alkoholowego. Prowadzenie pojazdu nawet pod niewielkim wpływem alkoholu zawsze może skończyć się zabraniem prawa jazdy i wysokimi karami finansowymi. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu niesie za sobą dużo gorsze konsekwencje, z pobytem w więzieniu włącznie.

Tylko profesjonale alkomaty są warte uwagi

Klienci trafiają w sklepach na różne alkomaty. Od razu warto wykluczyć z kręgu zainteresowań alkomaty zbyt tanie. Nie mierzą dokładnie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, co może prowadzić do błędnego przekonania, że można już usiąść za kierownicę pojazdu. Profesjonalne Alkomaty elektrochemiczne to jedyne, którymi warto się zainteresować. Jeśli to będą alkomaty z atestem, to tym lepiej. Alkomaty elektrochemiczne z atestem są dużo dokładniejsze. Trzeba jednak wiedzieć, że gwarancją prawidłowego ich działania jest kalibracja. Zawsze należy przeprowadzić ją zaraz po zakupie. Nawet alkomaty z atestem są bowiem urządzeniami, których wskazania trzeba prawidłowo ustawić.

Jak skalibrować alkomat?

Alkomatów elektrochemicznych nie da się skalibrować w warunkach domowych. Do wykonania kalibracji potrzebne są specjalistyczne urządzenia i odczynniki, a także wiedza, jak to zrobić. Alkomat trzeba więc oddać do firmy, która go skalibruje. Jeśli nie ma takiej firmy na miejscu, można wysłać do którejś, która umożliwia taką opcję. Koszt kalibracji nie jest duży, skalibrowany alkomat odsyłany jest pod adres podany przez klienta.

Kalibrację należy powtarzać

Nie każdy ma świadomość, że kalibracja nie wystarczy na całe życie alkomatu. Konieczne jest jej powtarzanie co kilka miesięcy, bowiem na skutek użytkowania urządzenia, jego zużycia czy wpływu warunków atmosferycznych, ustawienia alkomatu mogą się zmienić. Warto więc co kilka miesięcy przeprowadzać taką kalibrację ponownie. Konieczne to jest co najmniej co rok, jednak lepiej skrócić ten czas. Często i prawidłowo kalibrowany alkomat to pewność dokładnych pomiarów poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *