Dziurawiec pospolity – roślina warta uwagi każdego

Medycyna naturalna jest stosowana od wieków. Dużą rolę gra w niej zastosowanie różnego rodzaju roślin. Jednym z najlepiej poznanych i najbardziej docenianych ziół jest dziurawiec pospolity, który ma długą tradycję w polskiej kulturze.

Jak wygląda dziurawiec pospolity?

Dziurawiec jest rośliną, która przez wielu jest uznawana za ozdobną. Można go bez problemu znaleźć na terenie całej Polski, gdzie obrasta zarówno łąki, lasy, jak i tereny podmiejskie. Charakteryzuje się drobnymi żółtymi kwiatkami, których pyłek chętnie zwabia różne owady. Nazwa tej rośliny bierze się jednak z niewielkich kropek na listkach, które w swoich wyglądzie przypominają drobne dziury. Dziurawiec pospolity był uprawiany już w czasach starożytnych, gdzie uznawano go za roślinę magiczną. Gdy więc chodzi o dziurawiec zastosowanie i właściwości tej rośliny są doskonale znane od długiego czasu. W dzisiejszych czasach odkryto jednak sposób w jaki dziurawiec działa na organizm człowieka i opatentowano metody na jego sprawne zbieranie i przetwarzanie.

Kiedy zbierać dziurawiec?

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć Dziurawiec kiedy zbierać tę roślinę to najlepiej robić to w okresie od czerwca do sierpnia. Gdy kwiaty zaczynają obumierać, zbieranie ich staje się bezsensowne. Oprócz tego ważne jest też to, aby ścinać szczytowe pędy, zostawiając część rośliny w stanie nienaruszonym. Zebrane ziele należy następnie suszyć w przewiewnym miejscu gdzie brakuje dostępu do bezpośredniego światła słonecznego. Zatem jak widać gdy kogoś interesuje zbieranie rośliny takiej jak dziurawiec kiedy zbierać i jak to robić jest czymś, co warto dokładnie przestudiować.

Właściwości dziurawca pospolitego

Jeżeli chodzi o dziurawiec zastosowanie tej rośliny jest możliwe w przypadku bardzo różnych dolegliwości natury medycznej. Ziele to znane jest między innymi z tego, że działa moczopędnie. Oprócz tego działa świetnie na trawienie, pomagając rozkurczyć mięśnie gładkie i wspomóc wydzielanie soków trawiennych. Dziurawiec jest znany także ze swoich właściwości uspokajających. Wiele osób z skłonnościami do depresji stosuje napary z dziurawca na co dzień, co pomaga zmniejszyć problemy z nastrojem i lękami. Dlatego też dziurawiec pospolity powinien być znany każdemu jako łatwo dostępny środek na wiele powszechnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *