Żywica do zalewania komponentów elektronicznych

Każde urządzenie elektronicznie w domu czy biurze ma swoim składzie pewne substancje i komponenty, które chronią wrażliwe elementy i komponenty przed oddziaływaniem różnych czynników zewnętrznych. Użytkując na co dzień urządzenia takie jak smartfon, nawigacja czy papieros elektroniczny nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego faktu.

Co to jest żywica do zalewania elektroniki?

Żywica do zalewania elektroniki to gęsta ciecz, której zadaniem jest wypełnienie szczelin pomiędzy poszczególnymi komponentami elektronicznymi. Jej zadaniem jest przede wszystkich zabezpieczenie przed wysoką i niską temperaturą, uderzeniami, wstrząsami czy promieniowaniem słonecznym.

W zależności od rodzaju i przeznaczenia urządzeń stosowane są różne rodzaje żywicy. W części z nich żywica powinna być mniej lepka i bardziej elastyczna, w części powinna charakteryzować się szybkim czasem utwardzania i być niezwykle wytrzymała.

Jakie są rodzaje żywicy do zalewania elektroniki?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów żywicy do zalewania elementów elektronicznych. Najbardziej popularne są żywice epoksydowe i poliuretanowe.

Żywica poliuretanowa jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Charakteryzuje się przede wszystkim znacznie niższymi parametrami twardości, co powoduje, że jest bardziej elastyczna w niższych temperaturach.

Żywica epoksydowa jest niezwykle twarda i wytrzymała. Stosowana jest tam, gdzie konieczne jest silne i sprawdzone zabezpieczenie przed uszkodzeniami czy oddziaływaniem wysokiej temperatury. Najczęściej jednak żywicę epoksydową stosuje się tam, gdzie pożądane jest solidne zabezpieczenie na wypadek kontaktu z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi.

Co odróżnia żywice do zalewania elektroniki?

Żywice do zalewania komponentów elektronicznych różnią się między sobą głównie parametrami takimi jak lepkość, czas utwardzania, kolor czy palność. Parametry te mają różne kryteria ważności w zależności od przeznaczenia docelowych urządzeń elektronicznych.

Dla przykładu przy parametrze lepkości żywicy obserwuje się jak szybko i w jakim stopniu żywica rozpływa się wokół poszczególnych elementów. Jeśli lepkość jest zbyt wysoka żywica nie wpłynie do wszystkich otworów i mogą zostać niepożądane pustki powietrzne.

Żywica do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *