Historia i dziś grenadyny

Gęsty i słodki syrop o czerwonym kolorze, otrzymywany z owocu granatu. Nazywa się grenadyna. Powszechnie stosowany do przygotowywania koktajli alkoholowych i bezalkoholowych. Niektórzy używają jej jak słodzika, a także do zmiany koloru napojów. Jest również często stosowany w kuchni do przygotowywania deserów i sałatek.

Etymologia nazwy

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego owoc granatu. Etymologia słowa grenadyna jest często kojarzona z andaluzyjskim miastem Granada i prowincją o tej samej nazwie w Hiszpanii ze względu na współbrzmienie nazw. Jednak sok z granatów nie ma związku z Hiszpanią, ale pochodzi z Francji, gdzie jest produkowana od 1830 roku. Sam sok z granatów jest cennym produktem spożywczym, który zawiera węglowodany, białka, tłuszcze, kwasy organiczne, witaminy, minerały. Początkowo grenadynę pozyskiwano z soku z granatów i syropu cukrowego.

Odniesienia do literatury

Aleksander Dumas (ojciec) w swoim „Wielkim słowniku kulinarnym” w charakterystyce granatu, napisał o tym napoju: „z granatów wytwarza się syrop zwany grenadyną, bardzo przydatny przy suchym kaszlu”. Grenadyna była również z powodzeniem stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego i szkorbutu.

W perspektywie czasu

W początkach kariery gastronomicznej grenadynę uważano za napój dla dam i dzieci.

Swego czasu, w przededniu I wojny światowej była ulubionym napojem rosyjskich dysydentów na emigracji w Paryżu. Wspomina o tym w swoich zapiskach Ilja Erenburg. Pisarz, dziennikarz, bolszewik i rewolucjonista. Pisał „Wszyscy nasi piją grenadynę […] Rzeczywiście, wszyscy przynieśli jasny czerwony słodki syrop, do którego dodano wodę Seltzer. Tylko Lenin zamówił piwo”.

Współczesna kariera grenadyny

Wcześniej ten gęsty słodki syrop był wytwarzany tylko z soku z granatów i syropu cukrowego. Teraz, wraz z sokiem z surowca podstawowego dodaje się inne soki z owoców, jagód, a nawet warzyw. Kompozycję często uzupełnia czarna porzeczka, a także składniki zakwaszające.

Obecnie we Francji grenadyna jest najczęściej mieszanką 10% czerwonych soków owocowych i wanilii, z niewielką ilością soku z cytryny, a grenadynę według tradycyjnej receptury produkuje tylko kilku rzemieślników stosujących prawidła starych receptur.

Grenadyna dostępna jest w ofercie Gastrosilesia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *