Zmiana aranżacji wnętrza w domu – dostępne sposoby

Duże zmiany aranżacji wnętrz, które obejmują również zmiany układu poszczególnych pomieszczeń, w tradycyjnym budownictwie nie są łatwe do przeprowadzenia. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga dużej dawki wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim pracy. Dzięki temu domy można dostosować do prawie każdych potrzeb.

Jak zmienić dom, zmieniając układ pomieszczeń?

Przede wszystkim, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wyjaśnić podstawowe pojęcia. Ściana nośna domu jest jego bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, na którym opierają się pozostałe elementy – na przykład strop i wyższe kondygnacje. Ścian nośnych nie można w żaden sposób usunąć, bo groziłoby to zawaleniem się budynku. Z kolei ściana działowa nie pełni takiej funkcji, a jedynie – jak sama nazwa wskazuje – dzieli dom na poszczególne pomieszczenia.

Jak więc widać, elementem, na który można swobodnie wpływać są ściany nośne. Wyburzenie takiej ściany pozwala uzyskać pomieszczenia większe i stworzyć w domu bardziej otwartą przestrzeń. Z kolei wybudowanie takich ścian pozwala na podzielenie w razie potrzeby pomieszczeń dużych, dla uzyskania na przykład dodatkowych pokoi.

Co zrobić, jeżeli zmiana układu ścian działowych nie jest możliwa?

Co jednak można zrobić, jeżeli na drodze do upragnionego efektu stoi właśnie ściana nośna, której wyburzenie nie jest możliwe w bezpieczny sposób? Można na przykład zastanowić się, jak wpłynąć na percepcję przestrzeni przy pomocy określonych barw. Pomalowanie ścian na odpowiednie kolory może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się większe, czy szersze, albo przeciwnie – mniejsze. Praktyka pokazuje, że takie rozwiązania pozwalają nie tylko stworzyć iluzję, ale faktycznie zyskać uczucie większej przestrzeni w domu.

Istnieją też sposoby faktycznego usunięcia części ścian nośnych w budynku. Wymaga to najczęściej montażu konstrukcji nośnej innego typu (jak na przykład filarów) i jest pracą wymagającą ogromnej, specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych.

Jakie są jeszcze opcje?

Współcześnie stosuje się nowoczesne, często alternatywne techniki budowlane, w których możliwości są nieco większe. Tak na przykład w niektórych rodzajach domów modułowych możliwe jest dowolne przestawianie ścian wewnętrznych (a w pewnej mierze również wewnętrznych).

W takich domach konstrukcja nośna budynku ogranicza się do odpowiednio zaprojektowanych filarów. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej technologii budowlanych tego typu. Warto więc pozostawać na bieżąco – być może już teraz dostępne są opcje idealne do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *