Klasyczne wnętrza – czym się charakteryzują?

Wciąż popularny klasyczny styl jest wybierany przez wielu Polaków. Ciepłe kolory, wygodne meble i elegancki wystrój to cechy klasycznej aranżacji wnętrz. Czym jeszcze się charakteryzuje? Jakie dodatki wybierać, urządzając mieszkanie w ten sposób? Jak ważne jest oświetlenie w klasycznych wnętrzach?

Klasyczne proporcje i symetria

Klasycznie urządzone wnętrza lubią symetrię. Dba się w nich o takie rozmieszczenie mebli, żeby panowała tam harmonia. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na dwa fotele przy sofie zamiast jednego. Jeśli salon pełni funkcję jadalni, najlepiej postawić przy stole parzystą liczbę krzeseł.

Jasne kolory

Styl klasyczny opiera się na stonowanych barwach. Warto wybierać spośród beżowych odcieni. Nie powinno zapominać się także o brązach. We wnętrzach klasycznych pojawia się również złoto, na przykład na mosiężnych żyrandolach. Nie może jednak być go zbyt dużo. Niech będzie jedynie dodatkiem do reszty spokojnych kolorów. Dzięki temu wnętrze będzie ponadczasowe i nie będzie przytłaczać.

Mosiężne żyrandole

Styl klasyczny tworzy także odpowiednie oświetlenie. Powinno kolorystycznie odpowiadać reszcie aranżacji. Najlepiej sprawdzą się więc lampy z delikatnie kremowymi abażurami. Dobrze zaprezentują się także mosiężne żyrandole na przykład lampy orzeł. To rozwiązanie dla osób, które lubią postawić na jeden mocny akcent. Żyrandole tego rodzaju są bardzo zdobne, złote i dość duże. Stanowią dekorację samą w sobie. Najlepiej zaprezentują się na samym środku salonu. Jeśli pokój dzienny jest duży, po dwóch jego bokach można postawić brązowe stoliki wyglądem nawiązujące do mebli sprzed lat. Na nich warto umieścić dwie takie same lampy na przykład ze stalową podstawą, która wyglądem będzie odnosić się do głównej lampy wiszącej. Lampy mosiężne sprawdzą się także w klasycznym przedpokoju. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na ścianach kilku kinkietów, które dokładnie rozświetlą to pomieszczenie. W sypialni najlepiej zdecydować się na ciekawe w formie lampki nocne na przykład lampy orzeł. Również w kuchni znajdzie się miejsce na mosiężne oświetlenie. Idealnie zaprezentuje się w połączeniu z beżowymi szafkami kuchennymi.

Styl klasyczny jest wciąż bardzo popularny. To niezwykle eleganckie rozwiązanie, które wymaga odpowiedniej oprawy w meblach, dodatkach i kolorach ścian. Warto pamiętać o oświetleniu na przykład złotym. Lampy mosiężne spowodują, że salon będzie wyglądał jak z pałacu. Warto jednak nie przesadzić. Jeśli lampy są w kolorze starego złota, inne dodatki powinny pozostać brązowe i beżowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *