Nadruk sublimacyjny

Jedną z technik druku jest druk sublimacyjny, który wykorzystuje zjawisko sublimacji. Potocznie nazywany barwieniem.
Najprościej rzecz ujmując sublimacja to nic innego jak przejście ze stanu stałego w postać gazową, pomijając jednocześnie stan ciekły.
Wydruk za pomocą tej techniki jest wykonywany za pomocą specjalnego atramentu. Przenoszony jest on na papier transferowy, a w dalszej kolejności przenoszony jest na element, który pokryty jest lakierem poliestrowym. Drukarnia sublimacyjna jest miejscem, gdzie ta czynność jest wykonywana pod dużym ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze.

Zastosowanie

Nadruki sublimacyjne stosowane są między innymi na kubkach, blachach aluminiowych czy odzieży.
Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań jest druk na tkaninach. Charakteryzuje się on bardzo wysoką trwałością. Jest on w pełni odporny na pranie, zmywanie i ścieranie.
Za pomocą sublimacji można wykonywać rysunki wysokiej jakości, o skomplikowanych wzorach, w pełnej barwie kolorystycznej.

Błędne przekonania

Panuje przekonanie, że nadruk sublimacyjny jest możliwy jedynie na białych tkaninach. Jest to tylko po części prawdą. Faktem jest, że na białym, nadruk będzie najwierniej odwzorowany pod względem kolorystycznym. Jednakże rynek pokazuje, że możliwe jest uzyskanie świetnego efektu z użyciem innych tkanin. Wszystko w głównej mierze uzależnione jest od projektu oraz pomysłu, który stanowi istotną rolę.
Decydując się na nadruk w kolorowych tkaninach, trzeba pamiętać o tym by wybierać odcień wzoru, który jest ciemniejszy od materiału.

Błędnie uznaje się także to, że druk na tkaninach możliwy jest jedynie na poliestrze. Tutaj także prawda leży pośrodku.
Barwnik łączy się z włóknami poliestru. Im wyższa jego zawartość w materiale tym lepszy będzie nadruk. Jednak w przypadku stosowania tkanin mieszanych (poliestru i bawełny), nie ma problemu z uzyskaniem odpowiedniej jakości rysunku.
Oczywiście nie można porównywać tego do czystego poliestru- im wyższa jego zawartość tym nadruki sublimacyjne będą wyraźniejsze.

Drukarki

Do druku sublimacyjnego wykorzystuje się wybrane modele drukarek atramentowych. Na rynku dostępne są drukarki, które pozwalają na uzyskanie obrazów w różnej wielkości. Od najmniejszych A4, a kończąc na wzorach, które pokrywają całe ubranie.
Prócz drukarki, równie ważne jest oprogramowanie, które dołączane jest wraz z urządzeniem. Pozwala ono na korygowanie barw, odwrócenie obrazu czy dokładne dopasowanie nadruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *