Wycena przedsiębiorstw – podstawowe informacje

Wycena przedsiębiorstw to temat znany wielu osobom, które posiadając spółki lub prowadzącym inne formy działalności gospodarczej. Będąc przedsiębiorcą warto z pewnością wiedzieć więc, czym dokładnie jest wycena, w których sytuacjach niezbędne jest jej przeprowadzenie oraz w jaki sposób można tego dokonać.

Czym są wyceny przedsiębiorstw?

Chcąc wyjaśnić znaczenie wyceny firmy, trzeba wiedzieć, że każde z działających przedsiębiorstw posiada pewną określoną wartość. Często zdarza się, ze z jakiegoś powodu konieczne jest jej dokładne ustalenie. Wycena to zatem obliczenie rzeczywistej wartości całej firmy, podane w jednostce pieniężnej.

Wycena firmy musi być rzecz jasna procesem przeprowadzonym rzetelnie, precyzyjnie, a przede wszystkim obiektywnie. Działanie to nie jest uregulowane żadnym aktem prawnym. Odpowiednie ustawy nakreślają jedynie podstawowe założenia i zasady wyceny przedsiębiorstw.

Kiedy przeprowadza się wycenę firmy?

Wycena przedsiębiorstw bywa dokonywana w wielu sytuacjach. Często właściciele chcą po prostu z czystej ciekawości uzyskać tego rodzaju informacje odnośnie swoich firm, co jest dość zrozumiałe. W wielu wypadkach wycena jest jednak niezbędna z innych względów, np. podatkowych lub handlowych. Planując sprzedać firmę lub jedynie jakąś część udziałów, konieczne jest określenie jej wartości.

Podobnie jest z ubieganiem się o pożyczkę i możliwość zweryfikowania zdolności kredytowej. Poza tym wycena firmy przeprowadzana jest też w momencie likwidacji, ogłaszania upadłości, łączenia ze sobą lub dokonywania podziału danego przedsiębiorstwa.

Jak dokonać wyboru metody?

Trzeba również dodać, że wycenę przeprowadza się dzięki określonej metodzie. Na jej wybór wpływa jednak kilka czynników. Jednym z najistotniejszych jest podstawowy cel dokonywania wyceny. Każdy ze sposobów oparty jest też na rozmaitych danych. Aby więc możliwa była rzetelna analiza, potrzebne są różnego rodzaju informacje dotyczące firmy.

Często wycena przedsiębiorstw określania jest za pomocą rozmaitych metod działania. Połączenie paru sposobów może dać lepszy efekt w ocenie wartości firmy. Podczas tego procesu muszą być brane pod uwagę różne dane i czynniki. Przy wycenie trzeba ważny jest na pewno rodzaj i zakres działalności gospodarczej oraz jej forma prawna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *