Jak przebiega proces drukowania sublimacyjnego

Obecna technologia pozwala na drukowanie i personalizowanie prawie każdego materiału. Nie tylko druk sublimacyjny na tkaninie cieszy się dużą popularnością. Także materiały syntetyczne, które są na bazie poliestru, mogą zostać spersonalizowane przez logo, wybrany rysunek itd.

Co to jest drukowanie sublimacyjne?

Proces drukowania sublimacyjnego rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego wzoru. Następnie ilustrację przenosi się na papier specjalnie do tego przygotowany, za pomocą drukarki. Kiedy tylko wyschnie atrament, szablon umieszcza się albo na płótnie, albo na danym produkcie przednią stroną. Powoduje to przymocowanie pigmentu do tkaniny. Następnie umieszcza się obrazek pod prasą termiczną i zapieka. Potem produkt trzeba schłodzić i wysuszyć. W prasie termicznej płynne farby wylane na papier stopniowo twardnieją. Pigment robi się twardy, nie kruszy się i nie odpada. Dzięki temu nadruk sublimacyjny jest nie tylko trwały, ale i wyrazisty.

Druk sublimacyjny na tkaninie– rodzaje druków

Drukowanie sublimacyjne można podzielić na trzy procesy. Po pierwsze drukowanie pośrednie, w którym obrazy mają bardzo wyraziste kolory. Jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda. Drukowanie bezpośrednie suche polega na tym, że produkt w ogóle nie jest przetwarzany, a umieszcza się go od razu w drukarce laserowej. Wreszcie drukowanie bezpośrednie mokre, gdzie na obiekt nakłada się warstwę podkładu poliestrowego, a zdjęcie jest nakładane przy użyciu drukarki atramentowej. Nadruk na poszczególne części odzieży wykonuje się metodą na sucho lub na mokro, natomiast w fabrykach, gdzie trzeba zadrukować całe bele materiału, stosuje się drukowanie wielkoformatowe.

Zalety drukowania sublimacyjnego

Do najważniejszych zalet drukowania zalicza się przede wszystkim trwałość i wyrazistość, a także ekologiczny sposób produkcji, oraz niskie koszty. Nie bez znaczenia jest także elastyczność, ponieważ każdy może sobie wydrukować dowolny wzórDrukowanie można zastosować na koszulkach, czapkach, smyczach, plecakach, piórnikach, obrusach, kubkach, a także na wielu innych rzeczach. Tak spersonalizowane gadżety to doskonały prezent dla bliskich. Nadruk sublimacyjny to technologia poligraficzna świetnie dostosowana do potrzeb współczesnego świata.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *