Jakie objawy towarzyszą hemoroidom i jak im zapobiegać?

Termin hemoroidy powszechnie używany jest w odniesieniu do schorzenia, jakim są żylaki odbytu. Problem ten dotyczy nawet 30% Polaków w wieku produkcyjnym. Warto podkreślić, że z wiekiem częstotliwość występowania choroby hemoroidalnej rośnie i może dotyczyć nawet co drugiej osoby po 50. roku życia. Z tego względu warto zapoznać się z zagadnieniem – hemoroidy objawy, a także dowiedzieć się jak można im zapobiegać.

Jak powstają hemoroidy?

O chorobie hemoroidalnej mówi się w sytuacji, gdy żyły splotu odbytniczego ulegają powiększeniu i rozciągnięciu na skutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz naczyń krwionośnych. Ich powstaniu sprzyja nadmierny wysiłek, np. parcie podczas oddawania stolca spowodowane częstymi zaparciami, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, ciąża oraz otyłość. Czynniki genetyczne również mogą predysponować pacjentów do rozwoju guzków krwawniczych.

Hemoroidy objawy, jakie towarzyszą ich występowaniu

Właściwa diagnoza choroby hemoroidalnej jest bardzo ważna. Pozwala bowiem rozpoznać schorzenie we wczesnym stadium i wdrożyć właściwe leczenie. Warto podkreślić, że wszelkie niepokojące odczucia towarzyszące wypróżnieniom należy zgłaszać lekarzowi. Hemoroidy wewnętrzne są bowiem przez długi czas niewidoczne dla pacjenta, a w ich rozpoznaniu konieczne jest badanie per rectum. Hemoroidy zewnętrzne łatwo zaś wyczuć i zauważyć samodzielnie. Najczęściej przybierają one formę sinawych lub zaczerwienionych guzków otaczających odbyt. Do objawów, które najczęściej opisują pacjenci cierpiący na hemoroidy zewnętrzne lub wewnętrzne zaliczyć można:
– świąd i pieczenie okolic odbytu,
– bolesność oraz krwawienie w czasie wypróżnień,
– zaczerwienie i obrzęk odbytu.

Zapobieganie chorobie hemoroidalnej

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się guzków krwawniczych, warto zadbać o zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Odpowiednie nawodnienie oraz podaż błonnika na poziomie 20-30 gramów dziennie skutecznie zmniejsza ilość zaparć, dzięki czemu tkanki otaczające odbyt i odbytnicę nie są narażone na przeciążenia. Częste ćwiczenia wspomagają zaś pracę całego układu krwionośnego. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów pomocne mogą okazać się domowe sposoby, np. nasiadówki lub zimne okłady. Jeśli jednak problem pogłębia się, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Proktolog, czyli lekarz zajmujący się schorzeniami jelita grubego i odbytnicy, zaleci odpowiednie leczenie obejmujące farmakoterapię lub zabiegi chirurgiczne, w zależności od zaawansowania choroby.

Hemoroidy nie powinny być traktowane jako wstydliwe schorzenie. Niemal każda starsza osoba narażona jest na rozwój tej choroby. Znając jednak jej objawy, łatwo rozpoznać czas kiedy należy odwiedzić specjalistę i podjąć walkę z guzkami krwawniczymi. Zarówno hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne można wyleczyć i cieszyć się odzyskanym komfortem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *