Jak dostosować wydruk sublimacyjny do własnych potrzeb?

Technologia druku sublimacyjnego polega na szybkim odparowaniu barwnika, a następnie jego przeniknięciu – w postaci gazowej – do struktury materiału. Czy to oznacza, że operator takiej drukarki ma wpływ na to, jaką jakość będzie miał Druk sublimacyjny na tkaninach?

Właściwości druku a rodzaj materiału

Faktem jest, że drukowanie sublimacyjne jest bardzo skuteczne i powoduje zabarwienie struktury różnych materiałów, począwszy od tkanin syntetycznych, a skończywszy na ceramice. Problem w tym, że materiały te w bardzo zróżnicowany sposób znoszą oddziaływanie ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować parametry sublimacji do konkretnego procesu nadruku i uwzględnić w tym wszystkim rodzaj zastosowanego materiału.

Co decyduje o skutecznej sublimacji?

O tym, czy sublimacja na koszulkach lub innym rodzaju materiału się powiedzie, decyduje w gruncie rzeczy czas podgrzewania i temperatura urządzenia. Większość materiałów pokrywa się nadrukiem w temperaturze do 200 stopni Celsjusza. Tylko najbardziej wymagające odmiany tkanin potrzebują do tego celu temperatury dochodzącej do 400 stopni Celsjusza. Z kolei jeśli chodzi o czas oddziaływania ciepła na tkaninę, to waha się on w zakresie od 30 do góra 60 sekund. Każda z tkanin ma ściśle określony parametry nadruku, dlatego uzyskane tą metodą efekty są tak wyraziste.

Co uwzględnić przy nadruku sublimacyjnym?

Operator drukarki sublimacyjnej musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, o właściwej temperaturze nadruku. Nadmiar ciepła może zniszczyć tkaninę, a jego brak uniemożliwić sublimację barwnika. To samo dotyczy wspomnianego wcześniej czasu, który powinien być dostosowany do rodzaju zadrukowanej powierzchni. W procesie drukowania sublimacyjnego trzeba też uwzględnić to, że uniemożliwia on nałożenie barwy białej. Dlatego nadruki najlepiej wykonywać na w miarę jasnej odzieży, gdyż wtedy będą dobrze widoczne.

Reasumując, w przypadku druku sublimacyjnego na koszulkach i wielu innych, codziennych gadżetach, dostosowanie parametrów wydruku jest szczególnie istotne. W przeciwnym razie zniszczenie zadrukowanego materiału będzie tylko kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *