Hibiskus do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

Herbata z hibiskusa jest znana nie od dzisiaj. Można ją znaleźć prawie w każdej kuchni. Często występuje jako mieszanka w połączeniu z owocami róży. Roślinę można nie tylko przetworzyć na smaczną herbatę. Hibiskus właściwości ma również lecznicze.

Hibiskus — malwa sudańska

Hibiskus należy do rodziny malw. Wywodzi się z cieplejszych regionów Azji oraz obszarów tropikalnych i subtropikalnych. W sumie istnieje kilkaset różnych rodzajów hibiskusa. Rośliny hibiskusa różnią się wyglądem zewnętrznym. Mogą więc przybierać formy zielne i drzewiaste lub występować jako krzew.

Jednak wszystkie gatunki posiadają kwiaty. Są hermafrodytyczne i zwykle pięciokrotne. Kwiaty są zazwyczaj białe, różowe, czerwone, niebieskie lub fioletowe. Obecnie w wielu ogrodach można spotkać podgatunki hibiskusa. Aby roślina mogła kwitnąć, często potrzebuje ciepłych temperatur.

Najpiękniejsze oblicze pokazuje latem, przy temperaturach około 27 do 28 stopni. Zimą hibiskus może przetrwać jako roślina doniczkowa w mieszkaniu. Jednak gdy tylko zrobi się cieplej, należy go wystawić na zewnątrz. Hibiskus nie toleruje temperatur powyżej 28 stopni. Kwiaty malwy sudańskiej zbiera się w okresie kwitnienia.

Hibiskus właściwości i zastosowanie

Chociaż hibiskus jest znany głównie jako składnik herbaty, może złagodzić niektóre objawy chorób i przyczynić się do poprawy samopoczucia. W przeciwieństwie do wielu leków stosowanych w medycynie naturalnej, liście rośliny uważane są za dobrze tolerowane. O jego właściwościach leczniczych decydują składniki rośliny. Należą do nich przede wszystkim kwasy owocowe, jabłkowy, winowy, cytrynowy, antocyjany, flawonoidy, fitosterole, śluz i pektyny.

Malwa sudańska gasi pragnienie, ma właściwości przeczyszczające, moczopędne, żółciopędne, przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe. W związku z tym w przypadkach różnych chorób, może dawać pozytywne efekty.

Malwa sudańska do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

Malwa sudańska jest najczęściej spożywana w postaci herbaty, którą można pić zarówno na ciepło, jak i na zimno. Oprócz użytku wewnętrznego hibiskus można stosować również zewnętrznie, w postaci okładów lub dodawać do kąpieli.

Nalewki dostępne w aptekach mają jeszcze silniejsze stężenie składników aktywnych. Ogólnie rzecz biorąc, do celów leczniczych wykorzystywane są tylko kwiaty hibiskusa. To one nadają większości mieszanek herbat czerwony kolor.

Znaczenie dla zdrowia, leczenia i profilaktyki

Hibiskus może odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Kwiaty zawierają dużą ilość witaminy C. Witamina C wzmacnia układ odpornościowy, a tym samym może zmniejszać podatność na choroby. W ramach profilaktyki herbatę należy pić kilka razy dziennie. Zawarte flawonoidy chronią komórki i naczynia przed wolnymi rodnikami. Z kolei wolne rodniki są odpowiedzialne za liczne choroby zwyrodnieniowe.W ten sposób hibiskus może przyczynić się na przykład do zapobiegania chorobie Alzheimera. Jednocześnie składniki działają przeciw bakteriom. Ponadto mówi się, że hibiskus ma działanie wykrztuśne. Dzięki tej właściwości jest również stosowany na kaszel i przeziębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *