Badanie radiograficzne tętnic wieńcowych od A do Z

Angiografia jest to jedno z badań tętnic wieńcowych i żył, dzięki któremu można dokładnie ocenić rzeczywisty stan układu krwionośnego. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na czym w rzeczywistości polega angio tk i kiedy warto wykonać opisywane badanie.

Jakie są wskazania/przeciwwskazania?

Angiografia zlecana jest przez lekarzy zawsze wtedy, gdy metody nieinwazyjne z różnych powodów nie dostarczają niezbędnych danych. Angio tk tętnic wieńcowych jest w dzisiejszych czasach najlepszą alternatywą dla badania ultrasonograficznego (metoda Dopplera). Tętnice bada się bardzo często przy miażdżycy albo przy zakrzepicy żył głębokich. Opisywane badanie warto wykonać również przy zapaleniu naczyń, przy podejrzeniu tętniaka, czy też przy zatorowości płuc. Angiografia wykonywana jest również przed przeszczepem nerki i przy niektórych chorobach nowotworowych. Z badania powinny zrezygnować osoby, które mają niewydolność nerek. Uważać muszą również alergicy, a dokładniej mówiąc osoby uczulone na kontrast.

Jak w rzeczywistości wygląda badanie?

Przed badaniem angio tk tętnic wieńcowych lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Niezbędne jest oczywiście wykonanie morfologii krwi i sprawdzenie parametrów krzepnięcia krwi. Przy niewydolności nerek sprawdza się również stężenie kreatyniny. Podczas samego badania pacjentom zakłada się specjalny wenflon. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu będzie można szybko podać leki, gdy pojawią się reakcje alergiczne. Jeżeli chodzi o miejsce, w które wprowadzana się cewnik to jest ono dokładnie ogolone, a następnie lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe. Po wprowadzeniu cewnika można podać kontrast. Za pomocą nowoczesnego sprzętu komputerowego lekarz może dokładnie ocenić poszczególne naczynia krwionośne i cały obraz zapisać na nośniku cyfrowym. Ostatnim etapem badania jest usunięcie cewnika i założenie opatrunku uciskowego. Warto wspomnieć również o tym, że w niektórych sytuacjach podczas badania angio tk można wykonać proste zabiegi lecznicze. Lekarz może na przykład podać specjalny środek rozpuszczający skrzeplinę, czy też udrożnić zamkniętą tętnicę.

Dlaczego warto wykonać badanie angio tk tętnic wieńcowych?

Jedną z największych zalet zabiegu angi tk jest charakterystyczny sposób podawania kontrastu. Warto wspomnieć również o tym, że opisywane badanie można tak naprawdę wykorzystać do zobrazowania stanu tętni i żył praktycznie dowolnej części naszego ciała. Wspomnieć należy również o tym, że badanie można wykonać bezpłatnie (w ramach ubezpieczenia w NFZ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *