Alkomat, czyli rewolucja na drogach

Alkomat to urządzenie, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat gruntownie zrewolucjonizowało kontrole drogowe i przyczyniło się do znacznego spadku spożycia alkoholu przez kierowców. Co to za narzędzie, jak działa i jakie są jego koszty? Zapoznaj się z poniższym tekstem i pogłęb swoją wiedzę na temat alkomatów.

Historia alkomatu

W połowie XX wieku do setek wypadków samochodowych dochodziło przez pijanych kierowców, których nikt nie był w stanie sprawdzać i kontrolować. Szczególnie w państwach z rozwiniętym przemysłem motoryzacyjnym, o dużej liczbie samochodów, jak Stany Zjednoczone Ameryki, Francja czy Niemcy liczba wypadków rosła w zatrważającym tempie. Służby zaczęły więc stosować mobilne zestawy do pobierania krwi, służące określeniu czy krew zawierała alkohol. Urządzenia te były nieprecyzyjne, badanie trwało długo a częste pomyłki podważały wiarygodność kontroli.

Znając sytuację, Roll N. Harger amerykański lekarz podjął się wynalezienia urządzenia, które ułatwi i usprawni kontrole drogowe. W 1958 roku opatentował on alkomat – urządzenie pozwalające mierzyć zawartość alkoholu poprzez badanie wydychanego przez kierowcę powietrza. Urządzenie szybko zostało rozpowszechnione na całym świecie a policja uzyskała znakomity sprzęt do kontroli kierowców. Dzięki wprowadzeniu alkomatu, liczba pijanych kierowców wsiadających za kółko zmniejszyła się.

Jak działa alkomat?

Alkomat posiada kilka części wewnętrznych, które umożliwiają jego prawidłowe działanie. Podstawą całej konstrukcji jest czujnik, który pozwala zbadać ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, w promilach. Istnieją jednak dwa typy sensorów alkomatowych – elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe.

Alkomaty elektrochemiczne są profesjonalne, dokładne i z zasady nie mylą się. Odporne są na działanie substancji pobocznych – dymu, kwasów, które nie wpływają na ich działanie z tego względu wspomniane urządzenia stosują służby. Inaczej jest z alkomatami posiadającymi czujnik półprzewodnikowy. Są one wrażliwe na substancje mentolowe, dymy i kwasy łatwo więc zafałszować na nich wynik oraz uszkodzić je.

Ile kosztuje alkomat?

Zwykły alkomat półprzewodnikowy posiadający możliwość kalibracji i dający wyniki do dwóch miejsc po przecinku to koszt od 120 do 300 złotych. Urządzenia tego typu można nabyć w każdym większym markecie elektronicznym oraz sklepie z alkomatami internetowym z elektroniką. Należy jednak pamiętać o niskiej jakości pomiarów alkomatami tego typu oraz łatwości ich uszkodzenia.

Alkomat elektrochemiczny to urządzenie dokładne i czujne, dające wyniki od 3 do nawet pięciu miejsc po przecinku. Niestety ceny takich alkomatów są dość wysokie – oscylują one w przedziale od tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *