Wzmacniacz gitarowy

Wzmacniacz gitarowy został wymyślony po to, aby dźwięki gitary mogły się przebić przez orkiestrę jazzową – bez niego jej walory muzyczne nie miałyby szans na pojawienie się w trakcie gry wszystkich innych instrumentów. Z czasem wzmacniacze były stosowane w innych celach – chociażby po to, by wzmocnić grę na gitarze w trakcie gitarowego koncertu. Dziś na rynku występuje wiele godnych uwagi urządzeń tego typu, które należy wybierać pod względem celu, do jakiego mają być wykorzystane.

Budowa wzmacniacza

Wzmacniacze gitarowe składają się z dwóch głównych części: z przedwzmacniacza oraz wzmacniacza właściwego. Pierwsza część ma za zadanie przekierować i wzmocnić sygnał z przystawek elektroakustycznych umieszczonych na gitarze tak, aby udało się przesterować płynący dźwięki do wzmacniacza właściwego. Wzmacniacz właściwy, zwany też wzmacniaczem mocy ma za zadanie wysterować płynący dźwięk tak, aby dotarł do głośników. Nowoczesne wzmacniacze gitarowe posiadają szereg rozwiązań konstrukcyjnych, które ułatwiają prace i sprawiają, że dźwięk jest czysty i odpowiednio wysterowany.

Wzmacniacze do gitar – rodzaje

Wzmacniacze do gitar można podzielić pod względem konstrukcyjnym. Pierwszym rodzajem jest wzmacniacz lampowy, który zarówno w przedwzmacniaczu, jak i w części właściwej urządzenia zbudowany jest z lamp elektronowych.

Innym rodzajem wzmacniacza jest typ tranzystorowy, który może być zbudowany w formie tradycyjnej lub w formie dyskretnej. Forma dyskretna jest bardziej pracochłonna i polega na zastosowaniu osobnych tranzystorów – takie wzmacniacze jednak dają dużo lepsze rezultaty dźwiękowe.

Trzecim rodzajem wzmacniacza jest urządzenie hybrydowe, które – jak sama nazwa wskazuje – są połączeniem lamp i tranzystorów. Najczęściej połączenie takie oznacza przedwzmacniacz lampowy i wzmacniacz mocy tranzystorowy. Takie połączenie pozwala zachować ogromne możliwości jakościowe przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi całego urządzenia. Wzmacniacze hybrydowe najczęściej wykorzystywane są jako wzmacniacze basowe.

Bez względu na wybór konstrukcji swojego przyszłego urządzenia trzeba wziąć pod uwagę producenta – nie każde urządzenie będzie się nadawało dla laika, a nie każdy profesjonalista zadowoli się sprzętem dla początkujących. Dlatego przed zakupem należy porządnie przemyśleć czego chcemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *