Przestery

Efekt gitarowy to małe urządzenie elektroniczne, dzięki któremu można łatwo i szybko, a na dodatek w czasie rzeczywistym zniekształcić dźwięk. Najczęściej stosowane jest do gitar elektrycznych. Również nazwą efekt gitarowy oznacza się sam efekt jego działania.

Przester gitarowy

Przestery stały się nieodłączną częścią wyposażenia, w które zaopatrzyć się musi każdy gitarzysta. To dzięki niemu może tworzyć i modyfikować oryginalne dźwięki, które będą miały na celu wpaść na długo w uszy słuchacza. Przester do gitary jest równie często wykorzystywany przez początkujących gitarzystów, którzy chcą nim zamaskować niedoskonałości powstające w ich grze. Najczęściej wykorzystywane są w muzyce rockowej. Jednym z najpopularniejszych artystów wykorzystujących przester gitarowy był Jimi Hendrix. W każdym utworze można usłyszeć niesamowitą zabawę dźwiękami, które są jednocześnie przyjemne dla ucha. Bardzo chętnie przestery wykorzystują gitarzyści heavy metalu jak choćby z Iron Maiden. Przester do gitary jest również wykorzystywany w bluesie czy nawet popowych utworach. Krótko mówiąc korzysta z nich każdy.

Najbardziej popularne efekty gitarowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych efektów gitarowych jest distortion. Nadaje on ostrej barwy, tak zwanego pazura, dźwiękom. Momentami przekształca się w agresywny wydźwięk, który szczególnie upodobali sobie artysci metalowi. Nieco odmiennym choć zbliżonym charakterem cechuje się fuuz face, który bardzo chętnie wykorzystywany był przez Jimi Hendrixa. Innym popularnym, choć o łagodniejszej charakterystyce, efektem jest overdrive. Dźwięk modulowany przez niego nie jest tak bardzo zniekształcony jak w przypadku dwóch poprzednich. Generalnie jest wykorzystywany w innych gatunkach muzyki jak choćby blues, rock, rock’n’roll czy pop. Typowy overdrive jest z reguły analogowy albo cyfrowym symulatorem dźwięku gitarowego wzmacniacza lampowego. Te drugie szczególnie wykorzystuje się w multiefektach.

Jak widać przestery są bardzo chętnie wykorzystywane przez największe gwiazdy światowej muzyki nie tylko rockowej ale również popowej. Należy jednak korzystać z nich z głową. Początkujący adepci sztuki gry na gitarze powinno z nich zrezygnować. Jeśli dźwięk wydobywający się posiada wady i trzeba pewne czynniki doszlifować nie będzie dobrze brzmiał przy pomocy przesterów gitarowych. Powinno się z nich korzystać jako dodatek do umiejętności, a nie odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *