Izolacja ścian zewnętrznych domu jest to obecnie niemal konieczność. Wynika to z wielu czynników, ale czynniki środowiskowe oraz ekonomiczne, przemawiają za wykonaniem takiej izolacji najbardziej. Jakie materiały możemy wykorzystać do zaizolowania?
Styropian najpopularniejszym materiałem
Jednym z najpopularniejszych materiałów, jakie są powszechnie wykorzystywane w systemach izolacyjnych, jest styropian. Styropian, czyli inaczej polistyren jest stosunkowo tani, bezpieczny i lekki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że styropian może występować pod dwiema postaciami. Należą do nich styropian ekstrudowany xps oraz styropian ekspandowany eps.
Jakie są różnice pomiędzy eps a xps polistyrenem?
Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje styropianowych płyt izolacyjnych styropian ekstrudowany xps oraz styropian ekspandowany eps. Materiały te różnią się przede wszystkim metodą otrzymywania:
– xps polistyren: w formę, która określa docelowy kształt płyt wtłacza się polistyren w formie granulatu, a następnie spienia się go.
– eps styropian: granulki styropianu spienia się, a następnie skleja, co daje bloki materiału docinane na potrzebny wymiar.
Różnica parametrów
Styropian xps jest materiałem posiadającym przede wszystkim lepsze właściwości termo izolacyjne oraz przeciwwilgociowe. Wynika to z faktu, że ma on nieco większą gęstość, a ścianki ekstrudowanego polistyrenu są bardziej jednolite i gładkie, co niemożliwa wilgoci wnikanie w materiał i nasiąkanie nim.
Styropian eps jest przede wszystkim tańszy niż styropian xps. To gdzie powinniśmy zainstalować jaki styropian, zależy w dużej mierze od typu izolowanego budynki oraz naszych potrzeb.
Izolacja to nie wszystko
Izolacja za pomocą styropianu to nie wszystko. Dom będzie prawidłowo zaizolowany, jeśli uniemożliwimy wilgoci przedostanie się pod izolację ze styropianu oraz pomiędzy poszczególne panele styropianowe. Do tego celu wykorzystać można różnego rodzaju materiały silikonowe, takie jak na przykład sopro silikon. Sopro silikon doskonale nadaje się do zabezpieczania elementów narażonych na działanie wilgoci zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do jego największych zalet z pewnością zaliczyć można wytrzymałość na temperaturę w bardzo dużym zakresie.