Niezbędnik gitarzysty

By dobrze grać na instrumencie potrzebny jest talent oraz lata praktyki. Jednak by móc w pełni pokazać swoje zdolności, przydadzą się nowoczesne urządzenia, które wzmocnią i poprawią jakość dźwięku. Właściwe skomponowanie swojego zestawu z szerokiego wachlarza produktów dostępnych na rynku wymaga choć minimalnego zgłębienia wiedzy specjalistycznej.

Pedalboard

Gitarzysta, który posiada już swoją sprawdzoną gitarę, zaczyna szukać sprzętów i dodatków, które pozwolą mu na wydobycie więcej lepszej jakości dźwięków. Jednym z pierwszych nabytków muzyka będzie pedalboard, czyli przedmiot zapewniający efektom gitarowym bezpieczeństwo w czasie transportu. Ze względu na swoją funkcję powinien być wykonany solidnie i z dobrej jakości materiałów. Coraz częściej w internecie znaleźć można również instrukcje zrobienia pedalboardu we własnym zakresie.

Efekty gitarowe

Jednymi z najczęściej stosowanych przez gitarzystów udogodnień są efekty gitarowe. Są to elektroniczne urządzenia przetwarzające i modyfikujące dźwięk. Wybór kostek jest przeogromny, co pozwala na znaczne rozszerzenie palety brzmieniowej i sprawia, że w każdym utworze gitara może brzmieć zupełnie inaczej. Kostki różnią się między sobą budową i ilością gałek, a co za tym idzie, mnogością modyfikacji dźwięku. Ogólny podział rozdziela je między analogowe, oferujące dźwięk bardziej klasyczny oraz cyfrowe, które pozwalają na wydobycie prawdziwie elektronicznych dźwięków.

Zasilacze do efektów gitarowych

Wyboru właściwego zasilacza nie warto bagatelizować. Po wydaniu kroci na bezpieczny pedalboard i efekty gitarowe, najważniejszy jest odpowiedni zasilacz do efektów gitarowych, który zagwarantuje bezawaryjną pracę i pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału posiadanych efektów. Jakość wykonania i dobór odpowiedniego voltarzu wpłyną bezpośrednio na jakość dźwięku. Jaki zasilacz do efektów gitarowych wybrać? Przy wyborze warto pochylić się nad kilkoma parametrami: rodzaj prądu – stały czy zmienny, polaryzacja, napięcie, natężenie, stabilizacja, konstrukcja zasilacza, zabezpieczenia, listwy zasilające/filtrujące, łączenie kilku efektów. Ze względu na bardzo szeroki wybór, zasilacze do efektów gitarowych bardzo często zajmują w specjalistycznych sklepach osobne działy.

Chcąc profesjonalnie i świadomie rozbudować swoje muzyczne zaplecze warto zgłębić bogatą tematykę dostępnych sprzętów, by wiedzieć jakie kostki zapewnią pożądane dźwięki, jaki zasilacz do efektów gitarowych sprawdzi się w danym przypadku oraz jak to wszystko bezpiecznie przechowywać i transportować, by sprzęt mógł służyć jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *