Zabiegi naczyniowe nie muszą być skomplikowane i niebezpieczne, ponieważ dzisiaj prowadzi się je bez konieczności wykonywania niebezpiecznych cięć i wysokiego ryzyka powstawania blizn i krwotoków. Jak to możliwe? W tym celu wykorzystuje się zabieg embolizacji naczyń.
Embolizacja – co to jest?
Zabieg określany jako embolizacja jest rodzajem wewnątrznaczyniowej procedury medycznej używanej w celu leczenia naczyń krwionośnych, a dokładnie lekarz prowadzi ją bezpośrednio w naczyniu i dzięki temu jest również ona mało inwazyjna dla pacjenta.
Embolizacja naczyń polega generalnie na wprowadzeniu do problematycznego naczynia krwionośnego cewnika, który zaopatrzony jest w materiał zatorowy, przy czym materiał ten może mieć różne formy, na przykład może być to klej chemiczny, spiralka, balonik, gąbka w zależności od tego, w jakim celu i miejscu przeprowadza się procedurę.
Jakie przeznaczenie ma embolizacja?
Zabieg embolizacji posiada bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie i jest on wykonywany zarówno na tętnicach, jak i na żyłach, na przykład stosowany jest on w neurochirurgii, urologii, ginekologii, flebologii w przypadku wykrycia zaburzeń w naczyniach krwionośnych.
Często przeprowadzanym zabiegiem jest embolizacja tętnicy, która stosowana jest w przypadku tętniaków mózgu, tętniaków nerkowych oraz innego rodzaju tętniaków, czyli poszerzonego, wypełnionego krwią naczynia krwionośnego, a celem zabiegu jest w tym przypadku wyłączenie tętnicy z układu krwionośnego, aby zredukować ryzyko jej pęknięcia. Warto dodać, że do tej kategorii zaliczana jest też embolizacja tętnicy macicznej, która stosowana jest w leczeniu mięśniaków macicy u kobiet.
Również embolizacja przeprowadzana jest w razie wykrycia naczyniaków, które są uznawane za łagodne zmiany nowotworowe, na przykład występują one w wątrobie, przy żylakach powrózka nasiennego u mężczyzn, które mogą powodować obrzmienie worka mosznowego, przy niewydolności żylnej miednicy, żylakach kończyn dolnych, w tym żylakach nawrotowych oraz innego rodzaju schorzeniach żylnych.
Embolizacja naczyń – jak przebiega ten zabieg?
W trakcie zabiegu embolizacji lekarz wykonuje precyzyjne wkłucie lub nacięcie w naczyniu krwionośnym, najczęściej w tętnicy udowej albo w innym wyselekcjonowanym naczyniu. W następnej kolejności do naczynia wprowadzany jest cewnik, który zaopatrzony jest w odpowiedni materiał zatorowy (gąbka, spiralka, klej itp.), kontrolowany jest z wykorzystaniem ultrasonografii (USG) albo innych technik obrazowych, a po dotarciu do konkretnego miejsca zamyka naczynie krwionośne.
Embolizacja naczyń przeprowadzana jest w znieczuleniu i w zależności od konkretnego przypadku stosowane jest znieczulenie miejscowe albo znieczulenie ogólne, czyli narkoza, która przeprowadzana jest pod okiem zespołu anestezjologicznego.