Czym charakteryzuje się akumulator nimh?

Na półkach sklepowych jest bardzo szeroki i różnorodny wybór akumulatorów, dlatego też wybranie najlepszego modelu nie jest wcale prostym zadaniem. Największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszy się technologia litowo-jonowa i niklowo-metalowo-wodorowa. Warto poznać plusy i minusy obu technologii, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepsze modele.

Jakie napięcie?

Akumulator nimh może pochwalić się nominalnym napięciem 1,2 V (na jedno ogniwo). Jeżeli chodzi o konkurencyjne akumulatory li-ion, to mogą one pochwalić się napięciem nawet trzykrotnie wyższym, czyli około 3,7 V.

Z praktycznego punktu widzenia, można bezpiecznie przyjąć, że charakterystyka ogniw li-ion w trakcie pracy jest porównywalna do trzech ogniw nimh, które są połączone szeregowo. Akumulator nimh jest zdecydowanie łatwiej skalowany pomimo tego, że napięcie jest znacznie niższe. Wynika to oczywiście z tego, że nie wymaga on wyspecjalizowanych systemów zarządzania baterii.

Jaki rozmiar akumulatorów warto wybrać?

Jeżeli chodzi o akumulatory nimh, to najczęściej występują one w rozmiarze standardowych baterii paluszków AA albo AAA. Do wyboru jest również wiele innych cylindrycznych baterii, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogniwa pryzmatyczne są znacznie mniej popularne, ale nie oznacza to wcale, że nie są one dostępne w różnorodnych rozmiarach. Rekordy sprzedaży biją klasyczne akumulatory cylindryczne o rozmiarze 18650.

Samorozładowanie – co trzeba wiedzieć?

W nowych akumulatorach nimh użyteczna pojemność znacząco spada nawet po kilku tygodniach od naładowania. Jedynym wyjątkiem są akumulatory, które od razu gotowe są do użycia. Markowe akumulatory od renomowanych producentów nawet po wielu miesiącach utrzymywać będą bardzo wysoki stopień naładowania.

W przypadku konkurencyjnych akumulatorowych litowo-jonowych samorozładowanie nie stanowi tak naprawdę większego problemu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że akumulatory nadawać będą się do użytku nawet po wielu miesiącach od pełnego naładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *