Lornetka myśliwska – niezbędna w wyposażeniu myśliwego

Bycie łowczym to nietypowe, wyróżniające się zajęcie. Przeznaczone dla osób cierpliwych, o silnych nerwach. Zajęcie angażujące spore środki finansowe i wymagające wiedzy o niezbędnych akcesoriach. Nie tylko bowiem strój i broń są ważne. Właściwie dobrana profesjonalna optyka myśliwska to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności podczas polowania.

Lornetka podstawą wyposażenia myśliwego

Podczas polowania zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Zdarzyć się mogą niespodziewane sytuacje gdzie pomoże tylko zimna krew i refleks. W ocenie warunków w jakich się znajdujemy pomóc może właściwie dobrana do warunków polowania optyka myśliwska. Pomoże zweryfikować otoczenie oraz namierzyć cel, nawet przy gorszej widoczności. Wybór właściwej, nawet jeśli to kupiona z drugiej ręki używana optyka, wymaga zapoznania się z kilkoma kluczowymi paramentami.

Optyka mysliwska – na co zwracać uwagę wybierając pierwszą lornetkę myśliwską

Przy zakupie lunety czy lornetki ważnych jest wiele paramentów technicznych. Poza powiększeniem i średnicą obiektywu, należy brać pod uwagę pole widzenia, transmisję światła, paralaksę, odporność na wilgoć czy nawet wstrząsy.

Jednym z zupełnie podstawowych paramentów jest powiększenie. Oznacza ono wartość wskazującą ile razy większy naszym oczom pokaże się obraz w porównaniu z obserwacją gołym okiem. Spotykane w specyfikacjach dla lunet dane typu 6 x lub 8 x , wskazują właśnie stopień powiększenia.

Kolejny parametr sprzętowy to pole widzenia. To najprościej ujmując wielkość obrazu jaki można zaobserwować za pomocą lunety czy lornetki. Przykładowo, mając produkt z polem widzenia 140 x 1000 m, możemy odczytać, że będzie dane nam zobaczyć obszar 140 metrów z wycinak 1000 metrowego. Pole widzenia jest jednocześnie przy tym zależne od powiększenia. Generalnie, im większe powiększenie oferuje lornetka, tym mniejszy obraz uda się zobaczyć.

Używana optyka czy nowa prosto z salonu?

Wszystko zależy od naszego budżetu. Jak wiadomo, sprzęt należy zmieniać w zależności od rodzaju polowania, w którym przyjdzie nam uczestniczyć. Stąd kategoria optyka mysliwska jest tak obszerna i oferuje wiele modeli. Generalnie, nie ma przeciwwskazań by był to sprzęt z drugiej ręki, ważne tylko by sprawdzić jego specyfikację techniczną i poprosić sprzedającego o gwarancję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *