Jak przygotować się do pierwszego skoku ze spadochronem?

Jeśli marzysz o lataniu, to musisz spróbować skoków ze spadochronem. To uczucie bezwładnego spadania, a później kontrolowanego lotu dostarczy Ci masę adrenaliny, od której możesz się uzależnić. Jeśli jesteś jeszcze przed swoim pierwszym skokiem, to koniecznie musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Odpowiednie ubranie

Jedną z najważniejszych spraw, o jakich musisz pamiętać jest właściwy strój. Oczywiście skoki ze spadochronem wykonuje się w specjalnych kombinezonach. Nie przepuszczają one wiatru i nie utrudniają poruszania się. Można je wypożyczyć na lotnisku.

Musisz jednak mieć właściwe ubranie pod kombinezonem. Sama bielizna to zdecydowanie za mało. Warto, więc żebyś miał na sobie w miarę luźną koszulkę, czyli taką, która nie będzie ograniczać Twoich ruchów. Powinieneś też mieć spodnie – najlepiej od bawełnianego dresu. Zwykłe dżinsy mogą okazać się zbyt sztywne i niewygodne.

Badania lekarskie

Żeby bezpiecznie oddawać skoki ze spadochronem powinieneś wcześniej się przebadać. Lekarz sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego ekstremalnego sportu. Niestety, nie jest on dla każdego.

Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś upewnić się, czy wszystko jest w porządku z Twoim zdrowiem. Przeciwwskazaniami są przebyte urazy kręgosłupa, osteoporoza, choroby układu krwionośnego i oddechowego oraz epilepsja.

Przy skokach w tandemie nie wymagane są zaświadczenia od lekarza, ale dla własnego dobra powinieneś się przebadać i mieć pewność, że wszystko z Twoim zdrowiem jest w porządku.

Najpierw próba

Skok ze spadochronem to sytuacja bardzo ekstremalna. Wiele osób panikuje w ich trakcie, mimo że wcześniej nie obawiało się wcale skoku i nie deklarowało takiego strachu. Warto pamiętać, że nagły atak paniki może być zagrożeniem dla życia i bezpieczeństwa zarówno skoczka, jak i instruktora, do którego jest przypięty.

Przed oddaniem pierwszego skoku warto jest wypróbować własne nerwy i najpierw zacząć np. od lotu na motolotni lub paralotni. Zobaczysz wtedy, jak Twoje ciało reaguje na wysokość oraz czy ona Cię nie paraliżuje.

W czasie samego skoku spadochronowego nie będzie czasu na przełamywanie lęków. Musisz więc być pewien, że dasz radę i nie narazisz nikogo na niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *