Czy urządzenia do samoobrony takie jak paralizatory na odległość są bezpieczne?

Paralizatory to bardzo popularne urządzenia służące do samoobrony, podobnie jak gaz pieprzowy czy pałka teleskopowa. Dbałość o bezpieczeństwo to dla wielu osób priorytet, jednak używanie przedmiotów do samoobrony obarczone jest często mitami, które warto obalić.

Czy urządzenia do samoobrony takie jak paralizatory na odległość są bezpieczne?

Jednym z częściej powtarzanych mitów jest to, że podczas samoobrony można zaszkodzić samemu sobie. Nie jest to do końca prawda, oczywiście każde urządzenie powinno być używane w sposób odpowiedni, który zagwarantuje bezpieczeństwo. Czasem to także kwestia doświadczenia, ktoś kto pierwszy raz trzyma w ręku gaz pieprzowy, może go rozpylić pod wiatr, co może skutkować dostaniem się do oczu nie tylko napastnika, ale i osoby rozpylającej. Alternatywą może być pieprz w żelu lub paralizator bez zezwolenia, te które nie wymagają specjalnego zezwolenia się proste w obsłudze i bezpieczne dla osoby używającej. Te które mają dookoła sznurek w postaci bransoletki na nadgarstek są nie tylko poręczne w użyciu, ale przede wszystkim ten sznurek to zawleczka bezpieczeństwa. Jeśli napastnik wyrwie paralizator z ręki, sznurek zostanie na dłoni, a wtedy nie da się skorzystać z urządzenia.

Paralizator bez zezwolenia – czy to legalne?

W sprzedaży można znaleźć wiele urządzeń, które nie wymagają specjalnego zezwolenia, jest jednak pewna gama produktów, na które należy mieć specjalne pozwolenie wydawane przez policję. Dotyczy to głównie bardzo silnych paralizatorów, które stosowane są przez służby, a ich nieodpowiednie użycie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Silne paralizatory to tak zwane policyjne tasery, jednak paralizatory na odległość o wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA są legalne i dostępne dla osób pełnoletnich w Polsce. Ich zakupu nie trzeba nigdzie zgłaszać, dlatego więc paralizator jest wygodny i szybki w zakupie. W sprzedaży pojawiają się także modele wyposażone w latarkę imitującą ostre światło oraz sygnał dźwiękowy, który dodatkowo ogłusza napastnika i daje czas na ucieczkę z miejsca lub wezwanie pomocy. Zadaniem paralizatorów jest ogłuszenie i zdezorientowanie, a nie zrobienie krzywdy.

Urządzenia do samoobrony są bezpieczne wtedy kiedy używane są zgodnie z przeznaczeniem. Warto przed zakupem zapoznać się z ich instrukcją i wiedzieć jak odpowiednio je stosować w sytuacji zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *