Biegacz narciarski- pasjonat, który musi być za pan brat ze wszystkimi narciarskimi akcesoriami

Biegacz narciarski, który uprawia swoją dyscyplinę profesjonalnie -musi dopilnować wiele szczegółów, by móc wydajnie trenować. Choć z pozoru detale te mogą wydawać się nieistotne. W ostatecznym rozrachunku mogą zadecydować o końcowym wyniku.

O czym musi pamiętać uważny biegacz narciarski?

Po pierwsze o właściwej diecie. Nie może się przejadać ani pakować wewnątrz swojego organizmu pustych kalorii. Jednocześnie jego dieta musi być zbilansowana i dobrze dopasowana. Stanowi ona bowiem główne źródło jego witalności i mocy biegowej. Ponadto zawodowy narciarski biegacz musi dużo jeździć na rowerze i trenować na nartorolkach w okresie przygotowawczym. Dzieje się tak, ponieważ te zajęcia ruchowe będą w zimnie stanowić o jego szybkości na trasie i sile na podbiegach. Poza tym profesjonalny biegacz powinien zadbać o odpowiednią ilość snu, bo to wpływa na poziom jego regeneracji fizycznej.

A co do kariery biegacza mają sklep narciarski i akcesoria narciarskie?

Sklep narciarski jest dla biegacza czymś w rodzaju supermarketu. Może tu wybierać rzeczy, które są mu aktualnie niezbędne. Nie trudno się domyślić, że w sklepie narciarskim sportowy mistrz będzie przede wszystkim szukał bielizny termicznej, jakiejś odpowiedniej niekrepującej ruchów. Może też sobie zakupić specjalne plastry na twarz, które będą go chronić przed mrozem i powiewami zimnego wiatru. Może wpadną mu w ręce jakieś odpowiednie buty. Są one integralną częścią całości, toteż narciarz powinien się w nich czuć swobodnie i dobrze. Natomiast odzież narciarska taka jak szalik, czapka czy rękawiczki ma dla biegacza mniejsze znaczenie. No, chyba że trzeba rywalizować w iście ekstremalnych warunkach, wtedy odzież narciarska pozwala się opatulić, aż po czubek głowy.

Jakie akcesoria narciarskie oprócz nart odgrywają kluczową rolę w biegach?

Na pewno kijki, dzięki nim można się mocniej odepchnąć i wykonać szybszy krok. Równie istotne są smarowania nart. To one decydują o tym, jak biegnie się zawodnikowi na podbiegu i tuż za nim. Na maratońskim dystansie, czyli powyżej 20 kilometrów liczą się też bidony z napojami. Na tak morderczym dystansie trzeba się nawadniać, bo zabraknie sił. Profesjonalny narciarz biegający na nartach powinien także znać swoje parametry tętna na każdym odcinku. Pomiar tętna ułatwi mu specjalny zegarek sprzedawany prawie w każdym sklepie narciarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *