Roboty kartezjańskie do zadań specjalnych

O przydatności i funkcjonalności robotów kartezjańskich decydują przede wszystkim ich funkcje użytkowe i potencjał, jaki one ze sobą niosą. Urządzenia te nie mają jednolitych parametrów pracy, aczkolwiek dzięki ich własnościom, można je stale rozbudowywać. Co więcej, niektóre z robotów posiadają wyjątkowe parametry użytkowe.

Dystans przesuwu w wybranych osiach

Najbardziej rozbudowane roboty kartezjańskie, umożliwiają wykonanie przesuwu na wybranej osi nawet na odległość 6000 – 7000 mm. Oznacza to, że w praktyce urządzenia te mogą obsłużyć nawet kilka różnych taśm produkcyjnych. Oczywiście zupełnie inną kwestią pozostaje problem bezkolizyjnej zabudowy ich elementów na taśmach.

Co więcej, dystans ten można łatwo zwiększać (w przypadku niektórych urządzeń). Ciekawostką jest fakt, że pomimo dużych rozmiarów i dość dużej masy, konstrukcje te są bardzo stabilne. Jest to zasługą m.in. stalowych profili, z którego wykonane jest „rusztowanie” robota.

Masa urządzenia i masa przenoszonych elementów

Zdecydowana większość robotów kartezjańskich z powodzeniem radzi sobie z przenoszeniem elementów o masie do 5 kg. Najbardziej zaawansowane z nich, mogą przenosić nawet masę czterokrotnie większą. Parametr ten jest zależny nie tylko od zainstalowanego podnośnika (który można zmienić), ale też od typu jego mocowania do konstrukcji.

Wśród wielu parametrów użytkowych robotów kartezjańskich, jednym z nich jest dopuszczalna masa przenoszonego materiału. Nie należy jej mylić z całkowitą masą wysięgnika, który może być zamontowany do danego robota. Jest to bardzo istotne w kontekście prawidłowej eksploatacji tak zaawansowanej maszyny.

Czy kolejna oś się opłaca?

Zdecydowana większość robotów kartezjańskich to urządzenia pracujące w trzech osiach. Można też skorzystać z rozwiązań dwuosiowych, które sprawdzą się w przypadku podstawowych prac. Czwarta oś to najczęściej oś obrotowa, która umożliwia wiercenie w detalach.

Podsumowując, roboty kartezjańskie to nowoczesne urządzenia, które – dzięki swym parametrom – mogą być wykorzystywane nawet w najbardziej zaawansowanych pracach. Co więcej, uzyskanie dużo lepszych parametrów pracy jest tu bardzo często uzależnione od wprowadzonych modułów i innych innowacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *