Poszczególne próby srebra – czym się różnią?

Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z różnego rodzaju wyrobami srebrnymi, takimi jak biżuteria, sztućce, ozdoby, wykończenia itd., na pewno zauważył że są one oznaczone odpowiednimi numerami. Czym są owe oznaczenia i do czego mogą się przydać? Oznaczenia te, to nic innego jak próba srebra, czyli informacja o tym jak dużo czystego srebra znajduje się w danym stopie. Dlaczego właściwie stosuje się stopy srebra, a nie czysty metal i co oznaczają konkretne próby?

Dlaczego nie stosuje się czystego srebra?

Czystego srebra nie stosuje się przede wszystkim dlatego, że jest to materiał bardzo kruchy, a więc przedmioty z niego wykonane będą cechowały się małą odpornością. Tak więc na przykład biżuteria srebrna wykonana z czystego metalu będzie bardzo podatna na zniszczenie, co najprawdopodobniej dość szybko nastąpi. W przypadku przedmiotów użytkowych, jak na przykład sztućce wytrzymałość ma jeszcze większe znaczenie, a użycie czystego srebra nie ma żadnego sensu.

Generalnie zasada jest prosta: im więcej dodatków, tym stop srebra będzie bardziej wytrzymały. Jednocześnie wraz ze wzrostem procentowej zawartości innych metali, spada cena przedmiotów wykonanych z takiego stopu. Ceny metali szlachetnych, które występują zazwyczaj w stopach, zależne są od procentowej zawartości właściwego metalu. Dlatego właśnie wytwórcy przedmiotów ze srebra muszą balansować pomiędzy ich wartością, a wytrzymałością. Pierwsza z nich wpływa na cenę sprzedaży, a druga na użyteczność srebrnych przedmiotów.

Oznaczenia prób srebra – cena skupu srebra

Każdy przedmiot wykonany ze stopu srebra powinien mieć oznaczenie próby. Takie oznaczenie, czyli próba srebra oznacza ilość srebra zawartego w stopie. W obszarze takim, jak skup srebra cena również uzależniona jest od próby. Tak na przykład najdroższe jest czyste srebro. Oznaczone jest ono liczbą 999, która oznacza, że zawiera nie mniej niż 99,9% srebra w stopie. Inne popularne i często używane stopy to 925 (92,5% srebra), 875, 830, czy 800. Liczba możliwych stopów jest oczywiście nieskończona, ale polskie przepisy od tym względem są jednoznaczne: każdy przedmiot musi zostać przyporządkowany do jednej z istniejących prób. Próby niższe niż wymienione oznaczone są odpowiednio niższymi numerami. Cena skupu srebra zależy właśnie od próby – im ona niższa, tym cena będzie również maleć.

Czy próba srebrna, to jedyne co ma znaczenie? Skup srebra cena

Ceny metali szlachetnych zależą wyłącznie od próby (oraz oczywiście wahań na rynku), ale już ceny przedmiotów z nich wykonanych są bardziej skomplikowane. Biżuteria, przedmioty artystyczne, zabytki itd., mogą być wyceniane indywidualnie, a na sprzedaży ich można zarobić więcej, niż na sprzedaży samego metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *