Pianka w rolce – do czego służy ten materiał?

Pianka polietylenowa to jedno z najbardziej rozpowszechnionych tworzyw sztucznych. Na co dzień używamy wiele wyrobów z polietylenu, a pianka to produkt wyjątkowy, bez którego branża opakowań oraz budownictwo nie mogłyby sprawnie funkcjonować.

Jak powstaje pianka polietylenowa?

Polietylen to tworzywo tanie i łatwe w uzyskaniu. Rocznie na całym świecie produkuje się go ponad 60 milionów ton.

Z polietylenu robione są torby zakupowe, opakowania, pojemniki na żywność, butelki do napojów i zakrętki. To także podstawa do produkcji wysokiej jakości pianek stosowanych w budownictwie, branży opakowań a nawet medycynie. Polietylen to świetny materiał na wysokiej jakości bardzo wytrzymałe żyłki wędkarskie czy linki wspinaczkowe. Z tego tworzywa produkuje się także włókna do kamizelek kuloodpornych.

Pianka w rolce

Każdy z nas doskonale zna walory pianki w rolce, którą zabezpieczamy cenne przedmioty przed zniszczeniem. Najczęściej owijamy je pianką przed transportem, wysyłką, remontem.

Pianki w rolce mają różną grubość od 8 mm. Grube pianki (nawet 100 mm) produkowane są w arkuszach.

Nawijane na role pianki polietylenowe różnią się szerokością oraz długością nawoju. Każdy może więc dobrać piankę najlepszą dla swoich potrzeb.

Jakie własności ma pianka polietylenowa?

Pianka zabezpiecza przed zadrapaniem, otarciem, odłamaniem wystających elementów pakowanych w nią przedmiotów. Ale amortyzacja wstrząsów czy oddziaływań mechanicznych to nie jedyne zadanie tego rodzaju opakowania.

Pianka w rolce jest bardzo lekka. To doskonały izolator termiczny i akustyczny. Pianka chroni przed działaniem wilgoci.

Jest przy tym bardzo lekka, a sprzedawana w rolach jest łatwa w użyciu i niezwykle wydajna. To materiał mocny, odporny na przedarcia, więc podczas pakowania nie generuje ubytków.

Gdzie stosuje się piankę w rolce?

Najwięcej pianki w rolce zużywa transport i branża opakowań. Pianka jest niezastąpionym materiałem do zabezpieczania elektroniki. W transporcie zabezpiecza się nią gabaryty małe i duże.

W budownictwie wykorzystuje się głównie walory izolacyjne polietylenu. Pianki są pomocne także w tworzeniu dylatacji. Często owija się nimi rury zabezpieczając je przed utratą ciepła.

Z pianki polietylenowej korzysta branża medyczna, a szczególnie rehabilitacyjna. Polietylenowe maty do ćwiczeń, stabilizatory, gorsety ortopedyczne, sprzęt do pływania czy rehabilitacji to produkty wysokiej klasy, które są nietoksyczne, lekkie i bardzo wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *