Pomysły na wykorzystanie żyrandoli retro

Czasami to ten jeden element potrafi popchnąć aranżację wnętrza w zupełnie innym kierunku. Lampy retro mają tę moc. Potrafią tchnąć ducha dawnych czasów w każdą przestrzeń, roztaczając w niej magiczny klimat i charakter wnętrz sprzed lat. Tylko gdzie takie lampy warto by było zastosować? W jakim pomieszczeniu można je umieścić?

Zmiany, zmiany…

Styl retro rozpowszechnił się dopiero niedawno. Jeszcze parę lat temu te wszystkie lampy w stylu retro, które obecnie są charakterystyczne właśnie dla tego nurtu, uchodziły wręcz za coś gorszego, bo mniej nowoczesnego, zbyt wymyślnego i niezgodnego z odkryciami współczesnej architektury.

Prędzej czy później zawsze jednak powraca moda na to, co „stare”. W branży oświetleniowej również do tego doszło. Architekturę ponownie zaintrygowały żyrandole retro – bardzo klasyczne i eleganckie lampy, rozwinięte na długich efektownych sznurach lub zwisające z pozłacanych bądź chromowanych łańcuchów, dekorowane szklanymi kloszami, kryształowymi elementami i licznymi dodatkowymi zdobieniami. Reprezentatywna stylistyka podnosi wartość wnętrz. Z uwagi na swoją efektowność i dekoracyjność retro lampy najczęściej występują w roli głównego, centralnego punktu oświetleniowego.

Do sypialni lub salonu

Właśnie z uwagi na tę reprezentatywność Lampy retro sprawdzają się tam, gdzie rzeczywiście chce się utworzyć taką aranżację, która będzie przykuwać wzrok i będzie robić wrażenie na innych. Eleganckie żyrandole mogłyby aż nadto zdominować niewielkie przestrzenie. W kuchniach, łazienkach czy przedpokojach raczej się ich nie umieszcza. No chyba, że wyjątkowo któreś z tych pomieszczeń cechuje się sporym metrażem i ma miejsce na to, by utrzymać ciężar dekoracyjności klasycznego oświetlenia.

Znacznie lepiej jednak wykorzystać piękno żyrandoli w salonach bądź sypialniach. Za każdym razem lampy w stylu retro efektownie i efektywnie udekorują te przestrzenie i częściowo zrobią to nawet w sposób… nowoczesny. Styl retro ma odwzorowywać stylistykę stosowaną w dawnych czasach, ale teraz panuje na niego duża moda, a to sprawia, że staje się on czymś aktualnym. Nie jest zresztą powiedziane, że jego elementy muszą być wprowadzane do wnętrz o podobnym stylu.

Warto właśnie czasem zastosować jakieś nietypowe rozwiązanie i spróbować wykorzystać żyrandole retro w mocno prostym czy wręcz minimalistycznym wnętrzu. Jeden bardziej dekoracyjny element tylko podkreśli surowy klimat nowoczesnej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *