Ochrona układów elektronicznych

Coraz więcej maszyn i urządzeń opiera swoje działanie na elektronice. Skomplikowane układy elektryczne stały się bardzo popularne zarówno w maszynach przemysłowych, jak i w prostych domowych urządzeniach. Odpowiednia ochrona układów elektrycznych jest niezmiernie istotna dla ich poprawnego działania.

Zalewanie układów elektronicznych

Coraz częściej spotykanym sposobem hermetyzacji układów elektronicznych jest korzystanie ze specjalnych zalew. Zalewa do elektroniki to specjalna substancja wspomagająca uszczelnianie układów elektrycznych. Zalewa taka wykorzystywana jest w wielu elementach elektronicznych. Znakomicie chroni zasilacze, półprzewodniki mocy czy choćby elektronikę samochodową.

Głównym zadaniem zalewy jest ochrona układów elektronicznych przed czynnikami zewnętrznymi. Znakomicie sprawdza się również jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz kurzem i innego typu zanieczyszczeniami.

Silikonowa zalewa

Jedną z najbardziej popularnych zalew do elektroniki jest ta silikonowa. Silikon znakomicie przewodzi ciepło. Dlatego zalewa wykonana z silikonu jest odporna na cykliczne nagrzewanie się układów elektronicznych.

Zalewy silikonowe dostępne są w dwóch wariantach. Pierwsza opcja to zalewa jednoskładnikowa. Jest ona o wiele łatwiejsza w użyciu. Jednoskładnikowa zalewa jest od razu gotowa do użytku. Kupując ją, otrzymuje się gotową do użycia mieszankę w tubce. Znacznie ułatwia to jej aplikację. Kolejną opcją zalewy silikonowej jest zalewa dwuskładnikowa. Składa się ona z dwóch osobnych substancji, czyli z silikonu oraz katalizatora. Katalizator odpowiedzialny jest za proces utwardzania.

Jak wybrać dobrą zalewę?

Zalewy do elektroniki dostępne są w różnych kolorach oraz w różnych twardościach. Ważne jest odpowiednie dobranie twardości zalewy. Zbyt miękka zalewa może okazać się niewystarczającą ochroną, natomiast zbyt twarda może spowodować uszkodzenia podzespołów.

Coraz częstszą praktyką jest wykorzystywanie kolorowych zalew szczególnie do ważnych modułów sterujących. Użycie kolorowej zalewy zapobiega ochronę prototypowej technologii przez nieuczciwą konkurencją. Dodatkowo zalewa sama w sobie uniemożliwia ingerencję w układy osób niepowołanych.

Nowoczesne rozwiązania elektroniczne znacznie ułatwiają pracę wielu osób. Ważne jest, by układy elektroniczne były odpowiednio zabezpieczone. Zalewa do elektroniki może okazać się niezbędnym elementem modułów wystawionych na czynniki atmosferyczne.

Zalewa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *