Na czym dokładnie polega druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to nadrukowanie dowolnie wybranego wzoru specjalistycznymi farbami sublimacyjnymi na papierze ze pomocą jednej ze znanych metod, do których należy zaliczyć: plotter piezoelektryczny, offset i sitodruk. Otrzymany w ten sposób wzór należy przedrukować za pomocą rolowej lub płaskiej termoprasy na dzianiny poliestrowe i białe tkaniny czy inne podłoża.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto także mieć świadomość, że transferowy druk sublimacyjny korzysta również z faktu, że pigmenty sublimacyjne w trakcie podgrzewania będą przechodziły ze stanu stałego w gazowy. W ten sposób ich pary będą blokowane oraz absorbowane przez włókna poliestrowe.

Jakie zalety ma sublimacja druk?

Sublimacja druk pozwala przede wszystkim na wykonanie nawet jednej sztuki z danego wzoru. Co jest świetnym rozwiązaniem, w przypadku, gdy dany klient zamówi próbkę. Sublimacja umożliwia także na wykonanie praktycznie każdego wybranego wzoru. Ponadto nadruk sublimacyjny jest niezwykle trwały. Pozwala także na uzyskanie precyzyjnych i ostrych kontur.

Jaki sprzęt i materiały będą potrzebne do prawidłowego wykonania druku sublimacyjnego?

Nie wszyscy mają świadomość jakie materiały i sprzęt muszą być wykorzystane, by został wykonany nadruk sublimacyjny. Konieczne będą przede wszystkim wybrane modele atramentowych drukarek. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że nie każda drukarka atramentowa będzie spełniała wymogi, by omawiana technika drukowania mogła mieć miejsce.

Do procesu wykorzystać można bowiem tylko i wyłącznie urządzenia, które w trakcie całego procesu drukowania nie będą potrzebowały wysokiej temperatury. Warto także wiedzieć, ze obecnie na rynku są dostępne drukarki, które pozwalają drukować obraz różnej wielkości.

Ponadto do zestawu z drukarkami, które zostały przystosowane do sublimacyjnego druku w zdecydowanej większości przypadków załączane jest oprogramowanie, które jest w stanie korygować barwy. Oprogramowanie pomaga bowiem użytkownikowi najlepiej, jak to jest możliwe dopasować obraz znajdujący się na ekranie do rzeczywistych barw, które zostaną otrzymane po wydrukowaniu na tkaninie. Ponadto oprogramowanie może również automatycznie odwrócić obraz. Warto bowiem wiedzieć, że wzór musi być lustrzanym odbiciem obrazu jaki chce uzyskać użytkownik przez odbicie wzoru na tkaninie. Do omawianej techniki potrzebne będą także specjalistyczne tusze i papier przeznaczony do sublimacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *