Jak zaopatrzyć się w węgiel na zimę?

Ogrzewanie domu to jeden z większych corocznych wydatków, dlatego jeśli mamy piec na węgiel warto rozważyć jego zakup w najbardziej optymalnym momencie. Dobrze jest też sprawdzić kluczowe parametry opału, tak by wybrać surowiec dobrej jakości, odpowiednio dostosowany do posiadanego pieca. Podpowiadamy, jak najlepiej zaopatrzyć się w węgiel na zimę.

Co wpływa na jakość węgla?

Kupując węgiel, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dwa kluczowe parametry: wilgotność i kaloryczność. Każdy węgiel będzie miał pewien poziom wilgotności, ale w opale dobrej jakości nie powinna ona przekraczać 10-12%. W węglu złej jakości wilgotność potrafi sięgać 25%, a przy spalaniu takiego surowca część energii marnowana jest na odparowanie wody, zamiast na ogrzewanie.

Bardzo ważna jest kaloryczność węgla, co do zasady można by było przyjąć, że im wyższa tym lepsza. Jednak opał o wysokiej kaloryczności potrzebuje dużej ilości powietrza, a nie każdy piec jest do tego dostosowany. Potencjału węgla o wyższej kaloryczności niż potencjał pieca i tak nie wykorzystamy, więc nie ma sensu przepłacać.

Kiedy kupować węgiel?

Ceny opału zwykle są najniższe w okresie letnim, więc jeśli tylko mamy możliwość przechowywania opału w odpowiednich warunkach, nie warto z tym zwlekać. Łatwiej jest jeśli chcemy przechowywać węgiel workowany – opakowanie będzie go chroniło przed wilgocią. Do węgla kupowanego luzem trzeba koniecznie mieć suchy składzik.

Nie tylko cena może przemawiać za zakupem węgla latem, ale również jego dostępność. W sezonie grzewczym często w składach węgla bywają czasowe problemy z dostępnością niektórych klas opału. Możemy być więc zmuszeni do zakupu węgla gorszej jakości, lub drożnego, którego potencjału i tak nie wykorzystamy. Latem mamy też większą szansę zakupić węgiel o niskiej wilgotności.

Kupować węgiel workowany, czy ten sprzedawany luzem?

Od pewnego czasu coraz bardziej polane staje się kupowanie węgla workowanego. Takie rozwiązanie nie jest dużo droższe niż tradycyjny zakup węgla luzem, a ma szereg zalet. Przede wszystkim przy zakupie węgla workowanego możemy mieć większą pewność, że podczas przechowywania nie utracił on swoich paramentów jakościowych.

Łatwiej też taki węgiel przechowywać i kotłownia się mniej brudzi. Istotna jest też możliwość zamawiania węgla workowanego przez Internet. Nie mając możliwości przechowywania większej ilości opału, dzięki zakupom online mamy większe szanse zakupu dobrej jakości węgla o dokładnie takich parametrach jakie nas interesują.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *