Konfekcjonowanie produktów – ważny etap logistyczny?

Wprowadzenie do obrotu rynkowego każdej partii towaru wymaga wielu zabiegów logistycznych, które usprawnią ich dystrybucję, a także sprawią, że będą bardziej atrakcyjne dla odbiorcy. Jednym z ważnych elementów łańcucha sprzedaży jest konfekcjonowanie produktów, którym zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Czym jest konfekcjonowanie towaru?

Można w skrócie powiedzieć, że konfekcjonowanie towaru jest to pakowanie lub przepakowywanie większych partii wytworzonych przez przedsiębiorstwa przemysłowe w taki sposób, aby transport, dystrybucja, magazynowanie oraz sprzedaż hurtowa bądź detaliczna była jak najbardziej efektywna.

Konfekcjonowanie produktów jest to po prostu przygotowanie ich do drogi od producenta, poprzez dystrybutora, aż po odbiorcę końcowego, który będzie zainteresowany zakupem konkretnego towaru.

Proces pakowania może polegać na przygotowaniu zbiorczych partii towaru dla odbiorcy hurtowego lub pojedynczych opakowań dla handlu detalicznego.

W jaki sposób przygotowywane są towary do przekazania odbiorcom?

Jeśli towar jest przygotowywany dla odbiorcy hurtowego, najczęściej jest on pakowany w duże zbiorcze partie, które są oklejane maszynowo mocną folią transportową oraz taśmą zabezpieczającą.

Dla odbiorców detalicznych każdy pojedynczy towar jest pakowany w specjalnie zaprojektowane opakowania, które zawierają najważniejsze informacje w postaci kodów kreskowych, tabliczek znamionowych, lub też etykiet samoprzylepnych. Są one elementem pozwalającym na monitorowanie drogi oraz czasu dystrybucji.

Towary są pakowane w taki sposób, aby były zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, a jednocześnie nie może zachodzić żadna ingerencja w ich cechy użytkowe.

Kto zajmuje się konfekcjonowaniem produktów?

Tego typu czynnościami zajmują się wyspecjalizowane firmy z segmentu logistyki, które posiadają projektantów opakowań detalicznych oraz moce przerobowe do tworzenia zestawów promocyjnych.

Wielu producentów różnego rodzaju produktów chętnie korzysta z profesjonalnego konfekcjonowania, ponieważ ich produkty są dobrze zabezpieczone, przygotowane do dystrybucji oraz rozpoznawalne na tle innych o podobnych cechach charakterystycznych, których na rynku jest ogromna ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *