Profesjonalne alkomaty dowodowe

Alkomaty profesjonalne to wysokiej jakości urządzenia służące do pomiaru zawartości alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Tego rodzaju urządzenia są często wykorzystywane przez zawodowych kierowców, prywatne firmy kontrolujące stan trzeźwości swoich pracowników czy też przez policję i inne organy prawa. Problem nadmiernego spożycia alkoholu zwłaszcza przez kierowców dalej jest dużym problemem, dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na zakup alkomatu na własny lub firmowy użytek.

Alkomaty policyjne – najbardziej zaawansowane spośród alkomatów

Najczęściej z alkomatem profesjonalnym można się spotkać podczas kontroli drogowej. Policyjne akcje, które są nagłaśniane przy okazji długich weekendów i świąt nadal przynoszą zatrważające statystyki. Po polskich drogach jeżdżą pijani kierowcy, którzy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Alkomaty policyjne stanową urządzenia o wyśrubowanych właściwościach technicznych zdolnych wypełnić wyśrubowane specyfiki działania służb mundurowych. Są to urządzenia służące do szybkiej kontroli trzeźwości dużych grup ludzi w stosunkowo wąskim odstępie czasu. Ten rodzaj alkomatów sprawdza się nawet w sytuacji, gdy osoba kontrolowana nie chce współpracować, a pobranie próbki jest bardzo utrudnione. Alkomaty profesjonalne dla policji to modele bez ustnika wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, jak np. sensor elektromechaniczny, któremu pobranie wystarczającej próbki zajmuje tylko 4 sekundy.

Alkomaty dowodowe dla urzędów i instytucji

Alkomaty są urządzeniami, których wskazanie bywa wykorzystywane jako dowód w sprawie sądowej. Aby alkomat spełniał swoją dowodową funkcję musi być skalibrowany, co oznacza, że musi podlegać wzorcowaniu. Skalibrowany alkomat dowodowy może dopiero dostarczyć wskazanie, które będzie mogło być uznane jako dowód w sprawie przed sądem w Polsce.

Kalibracja alkomatu dowodowego

Świadectwo kalibracji czy też wzorcowania alkomatu jest ważne przez 6 miesięcy. Po tym czasie urządzenie dalej będzie oczywiście wykonywało pomiary, ale jego wskazanie będzie miało charakter ciekawostki. W żadnym wypadku takie urządzenie nie będzie brane na poważnie przez policję czy instytucje publiczne. Wiele firm oferuje darmową kalibrację przez okres pierwszych dwunastu miesięcy. Później kalibracja jest płatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *