Czym jest samowar i czy warto się na niego zdecydować?

Samowary cieszyły się w Polsce popularnością przed wieloma laty. Te przybyłe ze Wschodu akcesoria do parzenia herbaty stanowią istotny element kultury rosyjskiej. Choć dziś nie są tak powszechnie wykorzystywane, wiele osób ceni je za wyjątkowy charakter. Coraz częściej pojawiają się również na spotkaniach i przyjęciach. Co warto o nich wiedzieć?

Czym dokładnie jest samowar?

Takie naczynia składają się zwykle z dość dużego korpusu, zaopatrzonego w kranik i uchwyty. Na górze smukłego kotła ustawia się niewielki imbryk lub pojemnik na herbatę. Pierwsze akcesoria tego typu pojawiły się w Rosji prawdopodobnie w XVIII wieku. W znacznym stopniu wpłynęły na rozwój kultury picia herbaty.

Wykorzystanie takiego naczynia pozwala na przygotowanie większej ilości herbaty, która przez dłuższy czas utrzyma ciepło. Po zagotowaniu wody w głównym zbiorniku należy umieścić herbaciane liście w czajniczku na szczycie i przygotować esencję. Następnie możliwe jest dolewanie naparu z kranika i cieszenie się napojem w dużym gronie.

Czy warto zdecydować się na takie naczynie?

Samowar to akcesorium cenione między innymi przez pasjonatów historii i kultury Wschodu. Możliwe jest nabycie antycznych egzemplarzy, które będą stanowiły wspaniały element kolekcji. Czy taki przedmiot może okazać się praktycznym naczyniem?

Choć przyrządzanie herbaty w ten sposób każdego dnia mogłoby okazać się uciążliwe, jest to doskonałe rozwiązanie podczas spotkań towarzyskich. Z pewnością uświetni przyjęcia i czas spędzony w gronie znajomych. Nadanie szykowaniu naparu charakteru ceremonii uczyni spędzony wspólnie czas wyjątkowym. Takie akcesoria wykorzystywane są również w restauracjach, hotelach i na spotkaniach biznesowych.

Jaki model wybrać?

Wśród dostępnych egzemplarzy odnaleźć można modele ogniowe oraz elektryczne. Pierwsze z nich zachwycają wyglądem i z pewnością przypadną do gustu osobom lubiącym tradycyjne rozwiązania. Kocioł takich samowarów ogrzewany jest za pomocą opału. Należy więc szczególnie uważać korzystając z nich w towarzystwie dzieci i zwierząt.

Elektryczne modele są bardziej praktyczne i łatwiejsze w obsłudze. W mniejszym stopniu jednak przypominają klasyczne, znane sprzed lat akcesoria. Urządzenie z tej kategorii z pewnością uświetni spotkania przy herbacie.

Samowary dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *