Czy warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kalorii?

Osoby, które marzą o utracie zbędnych kilogramów, bardzo często żalą się, że przyjęta dieta nie przynosi rezultatów. Tymczasem okazuje się, że nie mają one pojęcia, jakie jest ich zapotrzebowanie kalorii.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Każda osoba, niezależnie od stylu życia, potrzebuje na dobę pewnej ilości kalorii. Jest ona uzależniona od płci, wieku, wzrostu, masy ciała i stylu życia konkretnej osoby. Dla przykładu – przyjmuje się, że osoby uprawiające czynnie sport potrzebują o wiele więcej kalorii od tych, których tryb życia jest mało dynamiczny.

Na szczęście Zapotrzebowanie kalorii w łatwy i szybki sposób można obliczyć przy pomocy kalkulatorów dostępnych w internecie. Oczywiście, będą to wartości jedynie poglądowe, niemniej jednak dzięki nim można skomponować zdrową i, co najważniejsze, skuteczną dietę odchudzającą.

Jak schudnąć?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że utrata masy ciała w gruncie rzeczy opiera się na czystej matematyce. Wystarczy dostarczyć do organizmu mniej kalorii, niż wynosi jego dobowe zapotrzebowanie. Naukowcy za najzdrowszy uznają deficyt rzędu 200 – 300 kalorii na dobę. Skutkuje to efektywną, zdrową utratę masy ciała, która nie będzie wiązać się z efektem jo-jo.

Ci, którzy decydują się na liczenie kalorii, muszą być konsekwentni. Bardzo często bywa tak, że niewinne podjadanie nie jest wliczane w bilans kaloryczny, a stanowi przyczynę kolejnej porażki w odchudzaniu. Dlatego warto prowadzić dziennik i zapisywać w nim wszystkie przyjęte pokarmy, by mieć kontrolę nad sytuacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *