Zatrudnianie opiekunki do dziecka – co musisz wiedzieć?

Wielu aktywnych zawodowo rodziców staje przed koniecznością znalezienia opiekunki do dziecka. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Oto garść porad w zakresie zatrudniania niani.

Gdzie szukać opiekunki do dziecka?

Gdy rodzic decyduje się na skorzystanie z pomocy niani, często początkowo nie wie, jak i gdzie znaleźć odpowiednią osobę na to stanowisko. W wielu wypadkach rozwiązanie przychodzi jednak samo – zdarza się, że przyszła opiekunka do dziecka to ktoś z bliskiego otoczenia, np. sąsiadka czy koleżanka. Mnóstwo osób korzysta także z opinii swoich znajomych, którzy mają już doświadczenie związane z zatrudnianiem niani i znają kandydatkę, którą mogą polecić z czystym sumieniem.

Popularną drogą szukania opiekunki do dziecka jest internet. Można zapytać choćby na forach, w social mediach lub zajrzeć na strony z ofertami niań. Innym, bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, są agencje. Opiekunka do dziecka jest wówczas wybierana i proponowana rodzicom przez pracownika firmy, który pomaga także zadbać o wszelkie formalności związane z zatrudnieniem.

Czym się kierować przy wyborze opiekunki do dziecka?

Wybór niani to sprawa indywidualna. Każda rodzina ma inne oczekiwania wynikające np. z wieku dziecka, jego potrzeb, stylu życia rodziców, ich poglądów na wychowanie. Na pewno opiekunka do dziecka musi wykazywać siłę i sprawność fizyczną. Zajmowanie się maluchem wymaga kondycji – przynajmniej na tyle dobrej, by spacery i codzienne obowiązki nie okazały się zbyt dużym wysiłkiem.

Jakie inne cechy musi posiadać dziecięca opiekunka? Przede wszystkim ważna jest cierpliwość, odpowiedzialność, szybkość reagowania, empatia, troskliwość, otwartość i uczciwość. Niania nie musi być magistrem pedagogiki, ale powinna znać etapy rozwoju dziecka, umieć udzielić pierwszej pomocy i kreatywnie spędzać czas podczas zabaw edukacyjnych i ruchowych dostosowanych do wieku malucha. Warto też sprawdzić, czy kandydatka mieszka na tyle blisko, że punktualne stawianie się w pracy nie będzie stanowiło problemu.

Co ustalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa z opiekunką do dziecka to ważny moment, który pozwoli zdecydować o zatrudnieniu danej osoby. To także okazja do szczegółowego ustalenia wszystkich kwestii, by nie dochodziło potem do nieporozumień i aby obie strony od początku miały jasność, jakie są warunki współpracy.

Podczas spotkania trzeba podjąć temat oczekiwań finansowych i formy zatrudnienia. Warto pamiętać, że zarobki niani mogą mieć związek m.in. z kwalifikacjami i doświadczeniem kandydatki. Stawka będzie też różnić się w zależności od wymiaru pracy. W czasie rozmowy zawsze trzeba jasno określić pełen zakres obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *