Finowie przed wiekami odkryli, jak zbawienny wpływ na zdrowie ma sauna. Fińskie domy do dziś posiadają pomieszczenia, gdzie można odpocząć zażywając zabiegów, które relaksują i wpływają pozytywnie nie tylko na nastrój, ale także na zdrowie i stan fizyczny. Do jakich wniosków powinien dojść inwestor? Poniżej kilka przydatnych rad.
Gabinet kosmetyczny i terapeutyczny
Sauna fińska do domu ma zbawienny wpływ na zdrowie. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu rozgrzewa ciało do temperatury wyzwalającej reakcje systemu obronnego organizmu. Przy niewielkich infekcjach z katarem warto pójść do sauny.
Na koniec koniecznie trzeba zażyć zimnej kąpieli kończącej rytuał korzystania z sauny. W saunach fińskich do domu zimny tusz pozwala rozluźnić mięśnie.
2. Jak wykonać saunę w domu?
Sauna fińska do domu to miejsce szczególne. Jeśli chcemy tak jak Finowie przyjmować w niej gości, trzeba zaplanować dość dużo miejsca.
Jakie są wymagania co do kabiny.
− minimalna wysokość pomieszczenia nie może mieć mniej niż 2 metry
− podłoga powinna być szczelna, najlepiej z płytek wypalanych i szkliwionych
− drzwi muszą się otwierać na zewnątrz
− piec powinien być umieszczony na ścianie z drzwiami
− sprawna wentylacja to podstawa.
Sauny fińskie do domu projektuje się tak by spełniały zasadę 110, tzn. suma wartości temperatury i wilgotność musi równać się 110.
3. Wyposażenie uprzyjemniające korzystanie z sauny
Saun fińskich do domu potrzebują kilku drobiazgów:
− okrycia dla pleców
− dozowniki wody, rozpylający ją nad kamieniami w odstępach czasu
− czerpaki do nabierania wody razem z wiaderkami
− higrometry, by wilgotność była pod kontrolą
− termometry, do kompletu z poprzednimi.
4. Praktyczne rady
Ważnym elementem sauny jest podłoga. Wilgoć sprawia, że wszystko wewnątrz jest śliskie. Podłogę należy pokryć warstwa zapobiegającą poślizgom. Jeśli jest wykonana z drewna trzeba je zaimpregnować. Najlepiej lakierem stosowanym do łodzi.
Oświetlenie sauny fińskiej do domu to rzecz newralgiczna. Para wodna sprawia, że klosze oprawek muszą być hermetyczne. Natężenie światło powinno być umiarkowane, by wzmagać atmosferę relaksu.
Wentylacja w trakcie seansu i po nim musi działać sprawnie. Podczas używania sauny zapobiega przegrzaniu, a po wyjściu z niej ludzi zapobiega zawilgoceniu, które może doprowadzić do zagrzybienia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw