Prysznic czy wanna do małej łazienki w bloku?

Remont łazienki w bloku z wielkiej płyty może powodować poważne trudności. Przede wszystkich budujący nie przewidzieli dużego metrażu tego pomieszczenia, a także tego, że zmienią się potrzeby osób mieszkających. Okazuje się niejednokrotnie, że standardowa łazienka w tego typu budynkach jest zbyt mała, by pomieścić niezbędne sprzęty.

Co jest niezbędne nawet w małej łazience w bloku?

Nawet niezbyt duże pomieszczenia powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego przy projektowaniu łazienki należy umieścić w niej przede wszystkim sedes, pralkę, umywalkę oraz wannę lub prysznic. Często ich rozmieszczenie jest zależne od metrażu, ale również miejsca, gdzie znajdują się rury i piony wodne. Remont związany ze zmianą ich biegu będzie jeszcze droższy. Warto zadbać o to, by w łazience na podłodze zainstalować płytki antypoślizgowe, a wszelkie odpływy były stosunkowo łatwo dostępne w razie awarii. Nawet mała łazienka może być funkcjonalna, jeśli zostanie mądrze zaprojektowana.

Dlaczego prysznice prostokątne są lepsze od wanny w podobnym kształcie?

Poważną decyzją, gdy chodzi o zagospodarowanie małej łazienki, jest wybór pomiędzy wanną i prysznicem. Wanny pozwalają na wygodny relaks w pozycji leżącej – jeśli jednak są zbyt małe wcale tego nie zagwarantują. Prysznice prostokątne pozwalają na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, nie są zbyt duże oraz można je wyposażyć w szereg relaksacyjnych komponentów. Prysznic sprawdzi się zarówno dla młodych osób, które lubią szybko się odświeżyć, jak i dla starszych, dla których wstawanie i wyjście z wanny jest utrudnione.

Z jakich narzędzi skorzystać w czasie projektowania łazienki?

Samodzielny projekt łazienki jest trudnym wyzwaniem dla osób bez wyobraźni przestrzennej. Warto jednak skorzystać z pomocy aplikacji na smartfon, które ułatwiają wykonanie rzutów pomieszczenia. Dzięki nim można w najbardziej ergonomiczny sposób ustawić wszystkie niezbędne sprzęty i cieszyć się relaksem w nowej, wyremontowanej łazience. Można również skorzystać ze zwykłej kartki papieru, ale to zdecydowanie trudniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *