W obecnych czasach każde przedsiębiorstwo może zostać dotknięte kryzysem. Nie jest to nawet zależne od branży, w której funkcjonuje. Istnieją jednak różne sposoby, dzięki którym można nie dopuścić do bankructwa firmy. Wśród nich można głównie wymienić restrukturyzacje firm.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacje firm polegają na przeprowadzeniu szeregu działań, których celem jest poprawa sposobów funkcjonowania danego przedsiębiorstwa pod kątem zarówno wydajności, jak i efektywności. Realizowane jest to także w celu zapewnienia ochrony danej firmy przed długotrwałym kryzysem finansowym. Aby poprawnie i efektywnie przeprowadzić tego rodzaju proces restrukturyzacyjny warto przede wszystkim poznać przyczyny problemów, a także ich możliwe źródła. Dzięki temu z całą pewnością będzie można wdrożyć działania naprawcze, które będą odpowiedzią na istniejące problemy. W każdej firmie z pogłębiającymi się problemami istnieją obszary, które funkcjonują lepiej, a także takie, które funkcjonują gorzej. Warto wyeliminować te gorsze.
Rodzaje restrukturyzacji firm
Restrukturyzacje firm, które są przeprowadzane w formie przedsądowej obejmują szereg ich różnych rodzajów. Wynikają one przede wszystkim z odpowiednich ustaw. Wśród nich można wyróżnić następujące rodzaje:
– proces o zatwierdzenie układu, w którym możliwe jest zawarcie porozumienia bezpośrednio z wierzycielami danej firmy,
– postępowanie układowe o charakterze przyspieszonym, w którym również dłużnik zawiera z wierzycielem pewne porozumienie,
– postępowanie układowe, które następuje po przygotowaniu spisu wierzytelności,
– postępowanie sanacyjne, które stanowi ochronę przed egzekucją komornika.
Dla kogo jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja przeznaczone jest w szczególności dla wszystkich firm, które znalazły się w kryzysie finansowym, niezależnie od jego wielkości. Są one także zagrożone niewypłacalnością, co może grozić nawet bankructwem i upadkiem całej firmy. Jednakże w procesie restrukturyzacyjnym mogą wziąć udział także firmy, które posiadają niewielkie problemy finansowe, a także takie, które już doświadczyły spotkania z komornikiem. Z całą pewnością warto skorzystać z tego rozwiązania podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC