A gdyby tak rzucić wszystko i pójść na Camino? Wstawać o wschodzie słońca, zarzucać na plecy niewielki bagaż, wędrować przez zagubione wioski, suszyć ubrania na kiju, poznawać każdego dnia inny albergue i jego niezwykłych gości, kupować miejscowe potrawy od tubylców… Ale do tego przydałby się kurs hiszpańskiego.
Tysiącletni szlak
Oczywiście, że w większych miastach jak Pampeluna, Burgos czy Toledo dogadasz się po angielsku. W drogę do katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela już od IX stulecia wyruszają co roku tysiące ludzi – obecnie nie tylko w celach pielgrzymkowych, ale i sportowych czy turystycznych. Spotkasz tam biznesmenów z Niemiec, plantatorów lawendy z Francji, zakochane pary z Polski i… członków hiszpańskiej kadry piłki nożnej.
Hiszpańskie rozmówki
Pamiętaj jednak, że większość twojej trasy będzie wiodła przez małe, niemal opustoszałe miasteczka i wioski. Jeśli chciałbyś zrobić zakupy, spytać o drogę czy miło pogawędzić z sędziwym panem Jose i wysłuchać opowieści pani Marii Carmen o jej trójce wnuków – znajomość hiszpańskiego będzie nieodzowna. A co dopiero w miejscu noclegowym, gdzie pozostali pielgrzymi będą chcieli wciągnąć się do wspólnych rozmów i śpiewów!
Słynna muszla
Niektórzy wędrowcy po nawiedzeniu katedry wyruszają dalej, aż na przylądek Finisterra nad brzegiem Atlantyku. W starożytności i średniowieczu uważano ten skraj Półwyspu Iberyjskiego za rzeczywisty koniec świata. Zostawiano tam strój pokutny i zakładano nowy na znak rozpoczęcia innego wymiaru życia, a na pamiątkę zabierano muszlę, która szybko stała się symbolem całego szlaku. Dziś możesz ją otrzymać na wszystkich trasach Camino, zanim jeszcze dojdziesz do celu swojej wędrówki. Przypięta do twojego plecaka, będzie znakiem rozpoznawczym. Nie zdziw się, jeśli ktoś zwróci się do ciebie hiszpańskim pozdrowieniem: „Hola! Buen Camino!”.
Uwaga: można się zakochać
Twoja letnia wędrówka Szlakiem św. Jakuba (choć oczywiście wielu wędrowców nie wybiera akurat najcieplejszych miesięcy w roku) łatwo może przekształcić się w fascynację niezwykłym krajem, jakim jest Hiszpania. Jeśli zechcesz głębiej poznawać jej kulturę, literaturę, historię, przekonasz się, że bez kursu hiszpańskiego ani rusz.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław