Dobry artykuł jak napisać? 5 kroków

Dobry artykuł powinien być napisany w przemyślany sposób – tak, aby czytelnik czerpał przyjemność z czytania. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach. Artykuł jak napisać? 5 pomocnych kroków

1. Artykuł jak pisać – cel artykułu

Podstawowym pytaniem, które powinna zadać sobie osoba pisząca artykuł jest, co chce, żeby czytelnik wyniósł z jego treści. Każde zdanie powinno mieć znaczenie – szczególnie, jeśli artykuł jest krótki, a ma zawierać sporo informacji. Warto więc zadać sobie pytania o to, co ma być w danym tekście, jakie informacje należy w nim zawrzeć i kto go będzie czytał, gdzie będzie zamieszczony?

2. Artykuł jak napisać – ramowy plan artykułu

Każdy artykuł powinien mieć plan – przynajmniej ramowy. Osoba pisząca powinna zastanowić się nad tym, ile będzie akapitów, co będą zawierały i jak długi ma być tekst, czy będzie zakończenie i co będzie we wstępie. Plan nie zawsze trzeba jednak pisać na kartce. Czasem, w przypadku krótszych artykułów, wystarczy jedynie przemyśleć sobie, jak ma wyglądać pismo.

3. Ortografia i interpunkcja – artykuł jak pisać

Stosowanie zasad ortografii i interpunkcji to podstawa, jeśli chodzi o pisanie tekstów. Bez tego artykuł może być ciężki do zrozumienia. Jeśli osoba pisząca ma problem z zapamiętaniem podstawowych zasad, powinna pisać w edytorze tekstu, który zaznacza błędy ortograficzne. Powinna ona też dać tekst do przeczytania komuś przed jego publikacją. W gazetach i wydawnictwach pracują zwykle edytorzy, którzy czuwają nad ortografią i interpunkcją. Nie każdy pisarz zna wszystkie zasady, ale nie drukuje się książek z błędami!

4. Krótkie zdania a dobry artykuł

Zdecydowanie prościej czyta się krótkie zdania niż te długie, podrzędnie złożone. Wiele osób piszących artykuły zapomina o tej zasadzie. Sprawia ona jednak, że łatwiej jest przekazać to, co się ma na myśli. Czytelnikowi za to sprawniej będzie szło czytanie i, być może, więcej wyniesie z takiego tekstu.

5. Wstęp i zakończenie

Każdy artykuł ma wstęp. Powinien on zachęcać czytelnika do lektury i zawierać informacje o temacie, celu publikacji, zadawać pytania. Dłuższe teksty powinny zawierać również zakończenie – krótkie i zwięzłe podsumowanie tego, co autor chce przekazać, główne myśli. Wstęp i zakończenie powinny być, mniej więcej, tak samo długie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *