Na anoreksję cierpią przede wszystkim bardzo młodzi ludzie – do 25. roku życia, a szczególnie dziewczęta i młode kobiety. Co powoduje, że młode, ładne osoby znajdują się nagle na równi pochyłej do śmierci? Dlaczego początki anoreksji objawy bywają tak trudne do zauważenia?
Anoreksja dodaje sprytu
Osoba dotknięta początkami anoreksji sprytnie lawiruje i ukrywa faktyczny stan rzeczy. Zaczyna drastycznie zmniejszać ilość pożywienia i kalorii, a zmiany w wynikające z utraty kilogramów urywa pod odpowiednim ubraniem. Co więc powinno zaniepokoić bliskich takiej osoby?
To niestety cała seria objawów
Po pierwsze: unikanie jadania posiłków z rodziną. Przeważnie choć raz na jakiś czas każda rodzina spożywa razem obiad – np. w niedzielę. Rano wszyscy przynajmniej coś przegryzają przed wyjściem – jeśli nie przy wspólnym stole, to jednak tak, że pozostali to widzą. Jeśli np. nastolatka:
– nagle przestaje jadać z innymi lub przy innych,
– wykręca się od wspólnego posiłku mówiąc, że jadła coś ze znajomymi, po drodze ze szkoły albo po raz kolejny twierdzi, że po południu w niedzielę wybiera się z przyjaciółmi na pizzę, czy inny fast food, więc obiadu nie zje,to powinno zacząć jej bliskich niepokoić. Warto wtedy stwierdzić, kiedy takie sytuacje się zaczęły i kiedy po raz ostatni ktokolwiek widział tę osobę normalnie jedzącą.
Niepokojące powinno wydać się też to, jeśli ktoś wprawdzie przekąsi coś przy innych, ale zaraz potem zamyka się w łazience i wymiotuje. A każde wymioty tłumaczy chwilowym zatruciem czy niestrawnością.
Osoba dotknięta anoreksją nie unika gotowania i obcowania z jedzeniem podczas jego przygotowania – to często usypia czujność rodziny. Niepokojące powinno być jednak to, że np. nastolatka nagle zaczyna czynnie interesować się kuchnią, ale nie próbuje przy wszystkich tego, co przygotowała.
Zwykle rodzina cieszy się, jeśli ich dziecko zaczyna interesować się uprawianiem sportu. Jednak anorektyk na początku swojej choroby zaczyna z dnia na dzień często i bardzo intensywnie ćwiczyć w domu i dodatkowo jeszcze np. biegać.
Przecież waga nie spada…
Jeśli chodzi o początki anoreksji objawy dotyczą też zmiany w ubiorze. Owszem, zdarzają się osoby, które zawsze ubierały się luźno – tak, żeby nie widać było dokładnie ich figury. Jednak, gdy zaczyna spadać waga ich ciała na skutek ćwiczeń i drastycznego ograniczenia jedzenia, chory dokłada jeszcze większych starań, aby ukryć zmiany wyglądu pod ubraniem.
Początki anoreksji trudno zauważyć i od razu stwierdzić, że to właśnie to. Dlatego tak ważna jest całościowa obserwacja danej osoby, a nie tylko np. zwyczajów żywieniowych.