Zauważając, że z naszym ciałem dzieje się coś złego, bardzo szybko umawiamy się na wizytę u specjalisty, by temu zaradzić. Gdy coś złego dzieje się z naszym umysłem, nasza psychiką – zamiatamy problem pod dywan i udajemy, że go nie ma. Niektórzy boją się, że zostaną uznani za dziwaka bądź wariata. Inni uważają, że jakoś sami poradzą sobie ze swoimi problemami. Zaniechanie wizyty u specjalisty może doprowadzić do pogorszenia stanu psychicznego i nieodwracalnych następstw. Pierwsza wizyta u psychologa nie jest niczym wstydliwym.
W czym pomoże psycholog?
Dla wielu osób psycholog to osoba zajmująca się głównie pacjentami z objawami depresyjnymi. Rzeczywiście psycholog potrafi pomóc wyjść z tak zwanego dołka i pomóc uspokoić wahania nastrojów, ale zajmuje się on też szeregiem innych problemów. Brak satysfakcji z pracy, niezadowalające relacje z partnerem, ciągłe kłótnie z własnym dzieckiem – z takimi problemami również warto pójść do psychologa na pierwszą wizytę. Dla niektórych wydaje się to być przesadą, ale gdy dogłębnie się nad tym pochylić, czy aby na pewno? Dlaczego zdrowie psychiczne jest wciąż odpychane w kąt? Tak często chodzimy do fryzjera, kosmetyczki, SPA. Każdego dnia tysiące ludzi robi bardzo wiele dla swojego ciała. A ile tak naprawdę robimy dla swojego umysłu? Dla swojego serca, duszy i wrażliwości? Psycholog ŻADNEGO problemu nie uzna za nieważny bądź trywialny. Ważne są przeżycia, nie ocena sytuacji.
W jaki sposób przebiega spotkanie z psychologiem?
Zazwyczaj potrzeba kilku konsultacji z psychologiem, by pozwolić na trafne zdiagnozowanie i ustalenie metod walki z problemami. Po ustaleniu wielu informacji i dokładnym wywiadzie z pacjentem, psycholog proponuje plan współpracy. Idąc na spotkanie warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i niepokojami. Nie jest konieczne obranie swoich problemów w słowa. Czasami idąc do psychologa czujemy po prostu niepokój, który nie pozwala normalnie funkcjonować i to właśnie psycholog pomoże znaleźć powód odczuwanego tego dyskomfortu. Pierwsza wizyta u psychologa to przede wszystkim ustalenie informacji i dalszego planu działania.
Dlaczego boimy się psychologa?
Z badań wynika, że większość osób woli samemu radzić sobie z problemami, choć nie zawsze przynosi to dobre skutki. Pamiętajmy, że psycholog przede wszystkim musi zachować tajemnicę zawodową, czyli nie może kompletnie NIKOMU powiedzieć o tym, co wydarzyło się na spotkaniu. Aby terapia była skuteczna, pacjent musi wykazać się ogromną szczerością i zaufaniem wobec swojego lekarza. Wstyd, że nasza historia może być dziwna, trudna czy błaha należy zostawić za drzwiami gabinetu. Psycholog każdego dnia spotyka się z ludzkimi problemami i naprawdę nic co ludzkie, nie jest mu obce.