Planowanie ciąży

Narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu każdej kochającej się pary. Niemniej musimy pamiętać o tym, że podczas ciąży może dochodzić do różnych sytuacji – także niezbyt przyjemnych. Co zrobić, jeżeli dziecko może urodzić się chore?

Wiele możliwości

Obawy dotyczące choroby można zrozumieć, ale należy też uczciwie przyznać, że zdarzają się różne przypadki. Problemów pojawiających się w trakcie ciąży nie można więc sprowadzić do przysłowiowego jednego worka. Trzeba mieć świadomość tego, co się dzieje.

Co za tym idzie, nie może obejść się bez regularnych wizyt lekarskich. Co więcej, w trakcie tych wizyt konieczna jest absolutna szczerość. Nie może być tak, że jakieś informacje są z pewnych względów ukrywane. Takie podejście na pewno nie przełoży się na nic dobrego.

Test FertiSCREEN

Ciekawe jest też to, że możemy mówić o korzystaniu z testu FertiSCREEN. Czy wiesz, o co chodzi? Bardzo prawdopodobne, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, z czym to rozwiązanie się wiąże.

Sprawa jest jednak stosunkowo prosta – mamy do czynienia z możliwością precyzyjnego zbadania 130 wybranych genów. Istotne jest też to, że chodzi o geny dotyczące chorób genetycznych, z którymi polska populacja najczęściej się styka. Należy przez to rozumieć choćby rdzeniowy zanik mięśni czy mukowiscydozę. Dobrze też pamiętać o tym, że recesywna mutacja w tych samych genach u obojga partnerów to 25% szans na to, że dziecko urodzi się chore.

Dla kogo polecane?

Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, oczywiście można skonsultować się z lekarzem (czy wręcz nawet jest to konieczność). Warto jednak mieć na uwadze, że mowa o opcji, która polecana jest wszystkim parom myślącym o potomstwu. Jeśli ograniczenie ryzyka przeniesienia się choroby na dziecko jest możliwe, nie ma się nad czym zastanawiać.

Koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nosiciele chorób dziedziczonych w sposób autosomalnie recesywny są zdrowe. Co więcej, zazwyczaj mamy do czynienia z sytuacją, w której dana osoba nie ma pojęcia o posiadaniu wadliwego genu. Gdyby potrzeba było więcej informacji, dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z tym, co widnieje pod adresem https://www.gyncentrum.pl/panel-preconception. Wydaje się, że jest to miejsce, w którym znajdziemy wszystko to, co ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *