Na czym polega embolizacja żył?

Embolizacja żył to zabieg, który jest przeprowadzany wyłącznie w określonych okolicznościach. Niewiele osób się do niego kwalifikuje, co jednak nie oznacza, że jest on trudnodostępny. Po prostu, by móc z niego skorzystać należy spełniać określone warunki. Na czym polega ten zabieg? Jak i po co się go wykonuje?

Zamknięcie niesprawnych naczyń

Embolizacja tętnicy jest przeprowadzana po to, by w kontrolowany sposób zamknąć światło naczyń krwionośnych, które nie działają prawidłowo. Najczęściej przeprowadza się je poprzez wprowadzenie specjalnego cewnika do niesprawnego naczynia. W tym celu nie trzeba nacinać skóry, a wystarczy jedynie punktowe przerwanie jej ciągłości. Tym samym gojenie się trwa dość krótko, a blizna po zabiegu jest niewielka lub też nie ma jej wcale. Co ciekawe embolizacja naczyń najczęściej jest przeprowadzana na naczyniach miednicy przy niewydolności żylnej. U kobiet jest to potrzebne w zespole przekrwienia biernego miednicy, a u mężczyzn w przypadku stwierdzenia występowania żylaków powrózka nasiennego. W takim wypadku cewnik wprowadza się w tętnicę udową w okolicy pachwiny, co może być dość nieprzyjemne. Stąd też zabieg embolizacji naczyń jest przeprowadzany w znieczuleniu.

W jakim celu przeprowadza się embolizację?

Embolizacja ma na celu wywołanie niedokrwienia, które pozwoli na wyłączenie niesprawnego naczynia. Dzięki temu nie będzie problemów z pojawianiem się żylaków w danym miejscu. Embolizacja tętnicy może też być wykorzystywana do usunięcia mięśniaków macicy. Często lekarz decyduje się na jej przeprowadzenie, gdy inne metody leczenia żylaków zawiodły. Jeśli zmiany na łydkach czy w innym miejscu ciała nawracają pomimo przeprowadzenia operacji ich zamykania, to jedynym skutecznym wyjściem może być przeprowadzenie właśnie embolizacji naczyń. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg ten wywołuje niedokrwienie, które może wiązać się z bólem w ciągu kilku godzin od jego wykonania. Nie można więc wykluczyć, że po jego przeprowadzeniu konieczne będzie sięgnięcie po leki przeciwbólowe, które zmniejszą dyskomfort. Docelowo ból zniknie, a prawidłowo przeprowadzona embolizacja naczyń może w przyszłości wykluczyć problem z nieprawidłowo funkcjonującym naczyniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *