Kudzu – azjatycka roślina lecznicza

Nie ma nic bardziej szkodliwego dla zdrowia niż alkohol i palenie. Jednak większość tych, którzy chcą rzucić picie lub palenie, po prostu nie chce może wyjść z nałogu. W takich przypadkach warto spróbować chińskiej rośliny leczniczej kudzu. Badania pokazują, że zdecydowanie łagodzi ona objawy odstawienia, takie jak niepokój i drażliwość.

Kudzu korzeń, który leczy

Kudzu to roślina z rodziny strączkowych, która pochodzi z Azji i tam od od setek lat jest używana jako lekarstwo na różne schorzenia.Suplementy, zawierające kudzu mogą również pomóc w walce z objawami menopauzy lub wysokim poziomem cholesterolu.

W Polsce rośliny kudzu są mało dostępne, ale można kupić tabletki lub kudzu proszek.

Korzeń jest ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwdziałające uzależnieniom. Składniki rośliny wpływają na układ nerwowy człowieka, a tym samym tłumią chęć na substancje uzależniające i osłabiają objawy odstawienia.

Kudzu w proszku, kudzu w tabletkach – jak stosować?

Anty-uzależniające działanie rośliny opiera się na daidzinach i daidzeinach. Substancje wiążą się z receptorami komórek nerwowych, dzięki czemu mogą być skutecznie w terapii odwykowej.W przypadku podjęcia decyzji o rzuceniu palenia należy przez pierwsze 4 tygodnie przyjmować od 2 do 4 tabletek 300 mg kudzu dziennie, a następnie w razie potrzeby zmniejszać dzienną dawkę. Kudzu proszek wystarczy rozpuścić w wodzie i pić dwa razy w ciągu dnia.W innych celach, takich jak łagodzenie objawów menopauzy, obniżenie cholesterolu, czy wzmocnienie zdolności koncentracji, należy przyjmować 1 do 2 tabletek kudzu dziennie.

Kudzu korzeń a odstawienie alkoholu

W tradycyjnej medycynie chińskiej kudzu korzeń (Pueraria lobata) był używany głównie jako lekarstwo na nadmierne spożycie alkoholu. W 2006 roku, na Uniwersytecie Tongji w Szanghaju, przeprowadzono testy laboratoryjne, które faktycznie potwierdziły te efekty lecznicze. Badania wykazały, że ekstrakt z kudzu aktywuje dehydrogenazę alkoholową. Ten enzym rozkłada alkohol w organizmie. Łagodniejsze też były objawy odstawienne, takie jak niepokój i drażliwość. W testach na zwierzętach szczury miały mniejszy apetyt na alkohol, gdy jednocześnie były karmione ekstraktem z kudzu.

Jak dotąd przeprowadzono niewiele badań z udziałem osób uzależnionych od alkoholu, jednak wszystkie dały pozytywne wyniki.

Z kudzu można rzucić palenie

Palenie jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla zdrowia. Warto użyć wszelkich dostępnych środków, aby się od niego odzwyczaić. Jednak zarówno w przypadku odstawienia alkoholu, jak i rzucenia palenia, trzeba mieć chęć pozbycia się tych nałogów, a kudzu w proszku lub tabletkach może ułatwić tę drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *