Jak zmienić postrzeganie domów seniora?

W Polsce zazwyczaj rodzina zaczyna szukać miejsca dla bliskiej osoby w domu opieki, zazwyczaj wtedy, gdy już sama nie jest w stanie psychicznie i fizycznie poradzić sobie z nią. W ten sposób domy opieki kojarzą się negatywnie z odrzuceniem i odtrąceniem kogoś kto był kiedyś bliski.

Zmienić postrzeganie domów opieki

Domy spokojnej starości wcale nie muszą się źle kojarzyć. Wystarczy spojrzeć na inne kraje, zwłaszcza amerykańskie. Tego typu ośrodki wypełnione są osobami starszymi, wśród których panuje niemal rodzinna atmosfera.

Zmiany na lepsze

Na szczęście w Polsce postrzeganie domów spokojnej starości się powoli zmienia na lepsze. Również decyzja samej starszej osoby jest coraz częściej podejmowana świadomie. Ludzie starsi dobrowolnie zamieszkują dom seniora jeszcze gdy są samodzielni. Powodem takiej decyzji jest chęć przebywania w towarzystwie ludzi w podobnym wieku. Zdarza się, że osoby, które są jeszcze w pełni sił, sami wybierają dom opieki i proszą rodzinę, by ta ich umieściła tam w sytuacji gdy sami nie będą w stanie podjąć takiej decyzji w związku ze swoim stanem zdrowia.

Dzisiaj dom opieki to nie „przechowalnia” osób starych, niedołężnych i chorych. Tego typu ośrodki zapewniają pomoc w wykonywaniu codziennych czynności i obowiązków. Stawiają na rozwój starszych osób, zapewniając im różnorodne rozrywki. Dla osób starszych, które mają większe problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, dostępna jest opieka medyczna i rehabilitacyjna na naprawdę wysokim poziomie.

Zalety domów seniora

Domy opieki to miejsce, gdzie seniorzy mają zapewnioną opiekę praktycznie 24 godziny na dobę. Wykwalifikowani pracownicy domów opieki, zapewniają asystę przy wykonywaniu codziennych czynności. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się.

W domu seniora duży nacisk kładzie się na zapewnienie rozrywki. Coraz częściej domy opieki mają do dyspozycji sale komputerowe z dostępem do internetu, biblioteki, siłownie dostosowane do sprawności fizycznej osób starszych, a także otocznie umożliwiające spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Również opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Senior ma praktycznie stały dostęp do pielęgniarek a w razie nagłego pogorszenia zdrowia do lekarzy specjalistów.

Dom seniora to miejsce w którym przebywają ludzie w podobnym wieku. Fakt ten sprawia, że często mają podobne tematy, zainteresowania i podobne wspomnienia. Często w takich miejscach zawiązują się bliskie przyjaźnie a nawet rodzą się związki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *