Jak wygląda usg żył?

Doppler kończyn dolnych to bardzo popularne badanie, podczas którego lekarz jest w stanie ocenić stan tętnic oraz żył. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu badanie, gdyż dzięki niemu można wykryć wiele chorób związanych z niedrożnością żył i tętnic. Kto najczęściej zgłasza się do lekarza na usg żył? Jak długo trwa to badanie? Przy jakich chorobach powinno się je obowiązkowo wykryć? Podpowiedź poniżej.

Doppler żył kończyn dolnych

W ostatnim czasie coraz częściej pacjenci sami zgłaszają się do lekarza na USG żył. Osoby, które posiadają żylaki lub problemy z nogami (np.: występują u nich opuchlizny lub sine miejsca) obowiązkowo takie badanie powinny wykonać jak najszybciej. Absolutnie nie trzeba się go bać. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Trwa zazwyczaj od około 30 do 40 min. Doppler żył kończyn dolnych polega na tym, iż lekarz za pomocą sondy usg dokładnie sprawdza nogi pacjenta (od stóp aż do pachwin) i sprawdza, że krew w żyłach i tętnicach płynie w nich prawidłowo.

Kiedy to badanie jest niezbędne?

Doppler kończyn dolnych wykonuje się bardzo często. Takie badanie w miarę szybko wykonane pozwala w miarę wcześnie wykryć sporo chorób lub wprowadzić odpowiednie leczenie, gdy pojawiają się już wszelkie stany chorobowe. Wszelkie zmiany miażdżycowe, zakrzepice są bowiem bardzo niebezpieczne dla pacjenta, gdyż mogą doprowadzić do udaru, zawału serca, zatorów płuc, a nawet i śmierci.

Gdzie najlepiej zrobić usg żył?

W Polsce wielu lekarzy wykonuje badanie dopplerowskie. Bez problemu można je wykonać w wielu klinikach, jak i w gabinetach prywatnych (bez czekania w długich kolejkach). Osoby, które chcą zrobić badanie prywatne muszą liczyć się z wydatkiem od około 80 zł do 100 zł za usg jednej nogi. Bardzo często lekarze namawiają pacjentów do sprawdzenia obydwu kończyn dolnych ze względu na to, iż wiele chorób związanych z zatorami żył i kończyn występuje w obydwu nogach jednocześnie.

Osoby po 50tym roku życia powinny przynajmniej raz w roku udać się a takie badanie dopplerowskie, by specjalista mógł ocenić stał ich żył i kończyn. Nawet wtedy, gdy nie ma wyraźnych oznak, iż coś niepokojącego dzieje się z ciałem, warto sprawdzić to u odpowiedniego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *